Zapraszamy na wystawę Poplenerową w Pasłęku

Wystawa prezentuje obrazy uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym powstałe w trakcie plenerów w Nałęczowie i Mikoszewie. Malarstwo plenerowe w odróżnieniu od pracy przed sztalugą w szkolnej pracowni, jest próbą uchwycenie ulotnego momentu, zmiennego światła, chmur, gry cieni. Zgodnie z etymologią słowa plener – fr. en plein air, czyli na świeżym powietrzu – uczniowie malowali poza pracownią: w sercu miasta Nałęczowa, w leśnych zagajnikach Mikoszewa lub na mikoszewskiej plaży. Widzimy bardzo różnorodne obrazy. Prace z Nałęczowa prezentują głównie architekturę miasta. Obrazy namalowane w Mikoszewie cechują się subiektywnym doborem kadru – czasem uniwersalnym, niezwiązanym z charakterem nadmorskiej miejscowości, a w innym przypadku prezentują widok Bałtyku czy meandrującej Wisły. Wszystkie te obrazy są osobistymi notatkami z miejsc spisanymi na płótnie. Oddają zdolność obserwacji i wrażliwość ich autorów.

Nauczyciele prowadzący: Karolina Kardas, Janusz Kozak