Plenery

Dla uczniów klas III organizowane są obowiązkowe plenery malarskie. Naszym miejscem docelowym działań malarsko – rysunkowych lub intermedialnych są różnorodne miejscowości.  W 2011 roku uczniowie tworzyli w nadmorskiej miejscowości Jarosławiec,  w 2012 w Orkuszu. W roku 2013 klasa III udała się na południe Polski, w Góry Izerskie do Pławnej. W kolejnych latach byliśmy w Dzierzgoniu, Brzostkowisku, Fromborku, Kątach Rybackich. W 2019 roku uczniowie klas I – III pracowali w Nałęczowie.

(…) Plener to rodzaj warsztatów twórczych. czas niezwykłej mobilizacji i wymiany doświadczeń. Czas próbowania nowych technik i szukania wizji. To również okazja do lepszego poznania się, co korzystnie wpływa na późniejszą indywidualną prace z poszczególnymi uczniami.

Plener niekoniecznie służy do odmalowywania okolicy, choć oczywiście może. Pejzaż we wszystkich odmianach jest jednym z podstawowych tematów malarskich. Ale temat czy metodą twórczą nie jest ograniczoną doktryną. Motywem malarstwa może być wszystko, jeśli tylko znajdzie się powód i pomysł. (…)

Zbigniew Chrostek

Tolkmicko