Sztuka (na) ulicy

Gdańska Zaspa – zapowiedź „Sztuki (na) ulicy”

Stowarzyszenie TalentArt działające przy Liceum Plastycznym realizuje projekt w ramach Programu Ambitnej Młodzieży Fundacji BZWBK. Zakłada on szereg aktywności w przestrzeni miejskiej – związanych ze street artem (sztuką ulicy). Ideą projektu jest ożywienie na kilka dni elbląskich ulic nazwanych imionami i nazwiskami znanych polskich artystów: Juliana Fałata, Stanisława Wyspiańskiego, Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera oraz Leona Wyczółkowskiego . Popularyzacja twórczości wymienionych malarzy zostałaby osiągnięta przez stworzenie przez uczniów na chodniku grafik, wrzut lub graffiti nawiązujących do dzieł, biografii czy poglądów mistrzów.

Jednym z elementów przygotowujących młodzież do pracy artystycznej był wyjazd na gdańską Zaspę oraz zajęcia w galeriach sztuki. Relację z wyjazdu napisała Karolina Zabaryło.

30 marca 2015 uczniowie klasy drugiej Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym wybrali się na wycieczkę do Gdańska.

Najważniejszym punktem wyjazdu było odwiedzenie bardzo artystycznego osiedla, z rewelacyjnymi muralami znanych i cenionych artystów- gdańskiej Zaspy. Wszyscy obawiali się przemierzania drogi między blokami przy ogromnym deszczu, ale okazało się, że dla chcącego nic trudnego! Tym bardziej, że mieszkanka osiedla, która nas oprowadzała, pałała ogromną energię i wielką chęcią przekazania nam swojej wiedzy na temat ściennych obrazów. Niestety już na wstępie zostaliśmy poinformowani, że nie uda nam się zwiedzić wszystkich prac, co nie okazało się niczym dziwnym- na Zaspie znajduje się aż 46 murali porozrzucanych po całym osiedlu. Niewątpliwie jednym z najbardziej zapamiętanych przez nas murali będzie obraz, który na pierwszy rzut oka wydawać by się mógł najprostszym i najbardziej banalnym… okazało się jednak, że czarne kropki na białym tle to cytat Witkacego, który głosi „Sztuka jest odrębnym światem, jest ostatecznym odbiciem jedności bytu”. A dlaczego zostanie nam w pamięci najdłużej? Ponieważ jego współtwórca – Mikołaj Jurkowski- był naszym towarzyszem podczas całej wycieczki! Nie jest tajemnicą, że o wiele lepiej odkrywa się sztukę, kiedy znamy autora prac. Poza tym muralem każdy z nas niewątpliwie znalazł coś dla siebie. Kiedy już musieliśmy wrócić do autokaru, wielu deklarowało, że ponownie wróci na tereny największej Galerii Murali w Europie, np. podczas wakacyjnego oprowadzania przez mieszkańców!

Naszym następnym punktem było odwiedzenie Galerii Łaźnia, która znana jest każdemu uczniowi szkoły plastycznej. Poza obejrzeniem kilku wystaw (m.in. instalacji pt. „Znikający kot” oraz wystawy pt. „Rozdziały miasta” ) wraz z Panem Mikołajem mogliśmy zwiedzić zakamarki galerii i poznać ją od innej strony! Było to bardzo interesujące doświadczenie, a niekonwencjonalne pomysły wykorzystane na wystawach inspirowały i ciekawiły!

Na deser zaszliśmy do trzech miejskich galerii sztuki. Mimo że na wycieczkę pojechaliśmy w poniedziałek, kiedy zazwyczaj wszystkie galerie są pozamykane, Pan Mikołaj wykonał kilka magicznych telefonów i  drzwi do wszystkich miejsc, które nas interesowały, zostały otwarte, a w środku jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znalazły się również przesympatyczne panie, które opowiedziały nam o galeriach i aktualnych wystawach.

Na początku odwiedziliśmy Galerię Guntera Grassa, gdzie poza stałą wystawą artysty, na którego cześć została nazwana galeria, mogliśmy zapoznać się z bardzo ciekawą twórczością polskiego artysty – Grzegorza Wróblewskiego. Następnie zobaczyliśmy rewelacyjną wystawę dwóch artystek- Anny Orbaczewskiej i Nabuko Hayashi w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1. Ostatnim punktem była Galeria Miejska 2, a w niej wystawa Piotra Janasa, która urzekała swoją prostotą kolorów i form.

Po przeżywaniu sztuki przyszedł czas na tworzenie sztuki! Pan Mikołaj zabrał nas na warsztaty z robienia szablonów, które poprowadził osobiście. Każdy z nas, ugoszczony przepyszną ciepłą herbatą, mógł stworzyć własny szablon monogramu, który wcześniej zaprojektował. Następnie przy pomocy farb w spraju nanieśliśmy nasze projekty na kartony. Świetnie się przy tym bawiliśmy, a artysta z miłą chęcią pomagał i odpowiadał na każde nasze pytanie!

To był naprawdę rewelacyjny wyjazd! Każdy z nas niewątpliwie wiele wyniósł z całego dnia. Dzięki tak napiętemu grafikowi mogliśmy się sporo nauczyć i na pewno całą naszą wiedzę postaramy się przelać na elbląskie chodniki!

Projekt Sztuka (na) ulicy jest realizowany przez Stowarzyszenie TalentArt dzięki finansowaniu przez Fundację BZWBK w ramach Programu Ambitnej Młodzieży.