Kompetencje przyszłości

Plastyk – zawód z przyszłością to dwuletni projekt, który realizujemy w naszej szkole. Projekt dofinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu  Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Projekt skierowany jest do uczniów naszej szkoły i nauczycieli szkoły.

To już trzeci, dwuletni projekt, realizowany w naszej szkole. W tym roku szkolnym uczestniczy w  nim 20 uczennic klas trzecich oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych. Uczennice w ramach projektu wzięły udział w trzech dwudniowych szkoleniach. Doskonaliły kompetencje tak bardzo ważne na współczesnym rynku pracy – kompetencje miękkie z zakresu  komunikacji interpersonalnej oraz myślenia krytycznego. Bardzo ważnym szkoleniem były warsztaty obsługi i wykorzystania programu Zbrush.   Podsumowaniem zdobytych umiejętności w projekcie jest udział w stażu u elbląskich pracodawców z zakresu branży reklamowej, kreatywnej, projektowej, medialnej.  Niektóre z firm są już z nami sześć lat, przyjmują naszych uczniów na staże, potem nasi absolwenci znajdują w nich zatrudnienie.

Nauczyciele uczestniczą w cyklu szkoleń z myślenia krytycznego. Doskonalą wykorzystywanie współczesnego podejścia do efektywnego nauczania, angażowania uczniów oraz uruchamiania u uczniów procesów myślowych, wnioskowania, przewidywania, analizowania, współpracy. Nauczyciele uczestniczyli w  szkoleniach z Digital Paiting- malarstwa cyfrowego,  Sketchup i  V-Ray Next dla Sketchup.  Illustrator, Zdobyte przez nauczycieli umiejętności znacząco wpłyną na poszerzenie i uzupełnienie oferty kształcenia artystycznego. W połączeniu ze specjalistycznym wyposażeniem i oprogramowaniem, które posiada szkoła, stwarzamy jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne warunki rozwoju dla młodzieży w obszarze projektowania i przemysłu kreatywnego.

Barbara Koniecko, koordynator projektu