Pławna

Maj to tradycyjnie czas pleneru malarskiego klasy III. Plenerowe bazy co roku są inne, a co za tym idzie inne jest otoczenie, krajobraz i pogoda. Jedno co jest niezmienne, to bogaty plon każdego wyjazdu plenerowego. Bogaty przede wszystkim w obrazy, szkice czy rysunki, ale także w emocje, doświadczenia i refleksję z jakimi wracają uczniowie.

Tym razem plener odbywał się w Pławnej-miejscu bardzo specyficznym, mającym swój klimat, innym od tych, w których mieliśmy okazję być na plenerze. Nie mogło być inaczej jeżeli już przy wjeździe do Pławnej wita nas hasło „Pławna-miejsce magiczne”.

Na magii nie znam się wcale. Wiem, że to nie magia, ale zapał i determinacja człowieka sprawiła, że praktycznie każdy kąt i zakamarek tej niewielkiej miejscowości naznaczony jest twórczym działaniem. Ten twórczy klimat udzielił się również uczniom.

Z Pławnej przywieźliśmy dużo, dobrych obrazów, których wybór prezentujemy na wystawie w Bibliotece Elbląskiej.

Zapraszamy serdecznie do Galerii Spatium Novum na poplenerową wystawę malarstwa uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym 13 września 2013r. godz.18.00

Janusz Kozak_2013

7 maja wyruszyliśmy na plener malarski do Pławnej – miejsca magicznego. Po ciężkiej dziesięciogodzinnej podróży w końcu dotarliśmy, aby ujrzeć okolicę, w której mieliśmy spędzić dziesięć  kolejnych dni na twórczej pracy. Po ustaleniu regulaminu z naszymi opiekunami – panami Zbigniewem Chrostkiem i Januszem Kozakiem, mieliśmy zaledwie moment, aby odpocząć.

Już następnego dnia Pan Dariusz Miliński – malarz, aktor i gospodarz oprowadził nas po należącym do niego Muzeum Przesiedleńców, Zamku Śląskich Legend oraz galerii, dzięki czemu mogliśmy zapoznać się z historią wsi oraz twórczością artysty. Po powrocie rozpoczęliśmy pracę nad szkicami i projektami przyszłych obrazów. Mimo nienajlepszej pogody i warunków socjalnych zapał do malowania nie wygasał. Niestraszne nam były upał, deszcz, brak ciepłej wody ani pies Nelson! Nie przeszkodziły nam nawet wizyty w szpitalu i przerażające zastrzyki! Przez kolejne dni, pod okiem czujnych profesorów tworzyliśmy dużo obrazów, inspirując się i pomagając sobie wzajemnie. Wieczorami natomiast spędzaliśmy czas przy ognisku i dźwięku gitar, graliśmy w karty i oglądaliśmy filmy. Plener zakończył się wystawą, która pozwoliła nauczycielom i nam przyjrzeć się jeszcze raz dokonaniom, pozytywnie je ocenić.

Ten krótki okres pozwolił nam skupić się jedynie na pracy twórczej, która miejmy nadzieję zaowocuje nie tylko ocenami i świetnymi pracami, lecz również zmieni nasze myślenie o obrazie i postrzeganym przez nas świecie. Oby ten wir pracy, w który wpadliśmy nie ustał – bo w przyszłym roku czekają nas dyplomy!

Natalia Magalska, kl III