Students meeting w Porto.

W dniach od 1 do 5 kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność brać udział w spotkaniu międzynarodowym projektu noszącego nazwę ”Promoting Art” przy wsparciu programu Unii Europejskiej „Erasmus+”. Razem z uczniami innych współpracujących państw: Słowacji, Bułgarii, Estonii oraz Łotwy udaliśmy się do Portugalii. Spędziliśmy tam wspaniały tydzień poznając Porto oraz szkołę partnerską  Escola de Moda do Porto.
Szkoła naszych gospodarzy jest bardzo mała, przytulna i wypełniona  przyjaznymi i gościnnymi ludźmi, którzy z zapałem chcieli pokazać nam jak najciekawsze aspekty ich szkoły oraz kultury. Przygotowali dla nas wiele ciekawych zajęć, które m.in. składały się ze zwiedzaniem okolicy oraz kluczowych zabytków, takich jak np. wieża i kościół Clérigos lub Casa da Música w towarzystwie przewodników, którzy przybliżyli nam historię i kontekst odwiedzanych przez nas miejsc. Kolejnym ciekawym doświadczeniem było odwiedzenie muzeum Serralves, w którym mieliśmy przyjemność poznać twórczość Joan Vasconcelos (jednej z najbardziej znanych artystek w Portugalii)  na jednym z jej wernisaży. Oprócz podziwiania pięknych widoków oraz architektury miasta, mieliśmy przyjemność zapoznania się nieco z kulturą oraz tematem przewodnim szkoły, którym jest oczywiście moda. Jednym z ciekawych, lecz trudnych zajęć było tradycyjne ozdabianie chusteczek wyszywanym wzorami. Tradycja ta wiąże się z obchodami Walentynek. Otóż kobiety miały w zwyczaju darowanie ręcznie wykonanych chusteczek swojej ukochanej osobie jako wyraz miłości, a jeśli osoba przyjmująca ją będzie dana chusteczkę nosić, pokazuje wtedy, że odwzajemnia to samo uczucie.Niezwykle ciekawe były warsztaty pt.”Bookbinding”, które polegały na w teorii bardzo prostym zszywaniu książek/notesów, co w praktyce okazało się trudniejsze niż brzmi, lecz zdecydowanie jest to umiejętność którą warto posiadać. Mieliśmy także przyjemność poznać nieco historii mody w różnorodnych latach. Dowiedzieliśmy się także wiele na temat tego, jak ogromny wpływ ma  sytuacja, w jakieś znajduje się społeczeństwo, na modę w danym okresie czasu. Ciekawą częścią tego zadania było ubieranie i tworzenie naszych własnych stylizacji na podstawie zdobytej wcześniej wiedzy.
Pomiędzy wszystkimi zajęciami, jakie dla nas przygotowano, dostaliśmy dużo czasu wolego, który pozwolił nam na zaprzyjaźnienie się z okolicą, jak i naszymi rówieśnikami, którzy byli niezwykle mili i gościnni dla nas wszystkich. Pomimo niekiedy istniejącej  bariery językowej, spędziliśmy wiele wspaniałych chwil i na pewno zapamiętamy ten wyjazd jako bardzo udany. Z chęcią spędzilibyśmy jeszcze kiedyś czas z poznanymi tam ludźmi.

Karolina Kwapisz, Maja Uler, Natalia Pietroń

1

1a

1b

1c

2a

4

7

8

9a

11

13

15

16

18

19

21

21a

21b

22

23