Projekty realizowane ze środków MKiDN

Nowe wyposażenie pracowni artystycznych

Zakończyliśmy w naszej szkole realizację projektu pn.: Zakup wyposażenia do pracowni artystycznych Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym. Zadnie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

14 grudnia 2023 r. uroczyście zebraliśmy się całą społeczności szkolną wraz z przybyłymi gośćmi aby podsumować projekt. Na uroczystość przybyli: pani Urszula Januszewska z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, pan wicestarosta elbląski Ryszard Zając oraz pani Renata Perlińska- naczelnik wydziału promocji, edukacji kultury i sportu.

Podczas spotkania pani Urszula Januszewska przytoczyła młodzieży cytat z biografii wybitnego współczesnego artysty polskiego: Władysława Hasiora z przesłaniem, iż każdy z nich może być „Hasiorem”. Pan Wicestarosta docenił wysiłki i starania szkoły w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na rozwój szkoły. Podkreślił jak ważne jest dla organu prowadzącego zapewnienie komfortowych w szkołach prowadzonych przez Powiat Elbląski.  Życzył nauczycielom i uczniom kolejnych sukcesów artystycznych.

Pani Dyrektor, Krystyna Binkiewicz,  podziękowała organowi prowadzącemu za zrozumienie potrzeb szkoły i wsparcie, na ręce wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej za akceptację starań i otrzymaną pomoc. Wręczyła także uczniom nagrody, wyróżnienia i dyplomy uzyskanie w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach plastycznych.

Po spotkaniu przedstawiciele Samorządu Szkolnego zabrali gości na spacer po pracowniach szkolnych.

W ramach projektu szkoła zakupiła wyposażenie do trzech pracowni artystycznych: technik druku artystycznego, fotografii i filmu oraz pracowni graficznej. Nowe stacje komputerowe z oprogramowaniem graficznym oraz tablety graficzne służą już od września uczniom na przedmiotach: podstawy projektowania, projektowanie multimedialne oraz publikacjach multimedialnych. Wyposażenie, drugiej już w naszej szkole, pracowni technik druku artystycznego pozwala na realizację zadań w technikach trawionych. W pracowni fotografii i filmu oraz realizacji intermedialnych wzmocniliśmy rolę filmu w naszej szkole doposażając pracownię w sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy.

To już piąty projekt w naszej szkole zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Infrastruktury Szkolnictwa Artystycznego.

Cieszymy się, iż pozyskujac systematycznie dofinansowanie na kolejne zadania, urzeczywistniamy następne etapy rozwoju szkoły. Pracownie zyskują nowe wyposażenie pozwalajace na realizację ksztalcenia artystycznego na najwyższym poziomie. To ponowny krok w realizacji kompleksowego rozwoju szkoły z uwzględnieniem współczesnych uwarunkowań i potrzeb młodziezy, z zadbaniem o balans w rozwoju umiejstenosci manualnych i cyfrowych. Realizacja zadania zwieksza potencjal edukacyjno artystyczny szkoły i umożliwia uczestnictwo w wydarzeniach ważnych dla szkolnictwa artystycznego oraz regionu. Przed nami nowe zadania, nowe możliwości!

Zakup wyposażenia do pracowni artystycznych Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

Zakup wyposażenia do pracowni artystycznych Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, 2023

Jesteśmy my w trakcie realizacji zadnia. Otrzymaliśmy już większość naszych zamówień. Rozpakowujemy, montujemy, instalujemy. Już od 1 września 2023 będziemy realizować nowe zadania, a warunki pracy i możliwości dzięki nowemu wyposażeniu ulegną znacznej poprawie.

W ramach zadania: Zakup wyposażenia do pracowni artystycznych Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, doposażamy w specjalistyczny sprzęt trzy pracownie:  pracownię technik druku artystycznego, pracownię graficzną i pracownię intermediów, fotografii i filmu.

      

 

 

Zakup wyposażenia do pracowni artystycznych Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, 2023

Jest nam niezmiernie miło i cieszymy się bardzo z wyników programu Ministra Kultury i Dziedzitwa Narodowego: Infrastruktura szkolnictwa artystycznego. Nasz wniosek na zakup wyposażenia do pracowni artystycznych otrzymał dofinasowanie. Przed nami nowe zadania i nowe wyzwania. Wzmocnimy techniki graficzne w naszej szkole, zarówno te cyfrowe jak i manualne, doposażymy pracownię fotografii i filmu. Będzie się działo!  Już nie możemy się doczekać!

Zadanie: Zakup wyposażenia do pracowni artystycznych Liceum Sztuk Plastycznych w Gronwie Górnym

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”. 

Uroczyste otwarcie pracowni artystycznych, 2019

Zadanie: Rozbudowa budynku pracowni artystycznych Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym .

Ta placówka wymyka się wszelkim stereotypomTo jedna z najmłodszych szkół średnich, istnieje zaledwie osiem lat, i jest jedną z mniejszych, bo kształci się w niej 90 młodych artystów.  Mimo tak krótkiej historii Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym cieszy się renomą w całym kraju. W piątek (12 lutego) szkoła otworzyła swoje nowe pracownie: rzeźby, grafik warsztatowych i nowych mediów.

– Rozbudowa budynku pracowni artystycznych od momentu skrystalizowania pomysłu do momentu oddania pomieszczeń do użytku zajęła niespełna dwa lata. – wspominała podczas piątkowej uroczystości Krystyna Brinkiewicz, dyrektor Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. – Tę ideę udało się zrealizować w tak krótkim czasie dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz Powiatu Elbląskiego, ale także zaangażowaniu grona pedagogicznego i rodziców naszych uczniów.

Nowa część budynku kosztowała 700 tysięcy złotych. To szósta inwestycja zrealizowana w ciągu ośmiu lat istnienia liceum, a jednocześnie trzecia zrealizowana przy pomocy środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu Infrastruktura Szkolnictwa Artystycznego). Otwarcie budynku z nowymi pracowniami to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu szkoły. Uroczystość uświetnili znakomici goście. Wśród nich Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Sławomir Sadowski, Starosta Elbląski Maciej Romanowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Elbląskiego Jerzy Romanowski, Radni Powiatu: Tomasz Rozenbajgier – przewodniczący komisji rewizyjnej i Andrzej Sidor – przewodniczący komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki oraz Wizytatorzy z Centrum Edukacji Artystycznej Włodzimierz Gorzelańczyk i Daniel Dramowicz.

– Wiem, że Liceum w Gronowie jest prowadzone na wysokim poziomie – podkreślił wicewojewoda Sławomir Sadowski. – Życzę wam natchnienia artystycznego, które jest nieodzowne w realizacji swoich marzeń, swoich zamierzeń w tworzeniu piękna, bo sztuka jest piękna i wypływa z serca. Daje radość wam i tym, dla których tworzycie – dodał.

Jerzy Romanowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Elbląskiego, od początku śledzi rozwój placówki.

– Byłem tutaj 8 lat temu, kiedy podjęta została decyzja o powstaniu Liceum – przypomniał. – Cieszę się, że ta decyzja była słuszna. Serdecznie gratuluję pani dyrektor tak pięknych inwestycji. Serdecznie dziękuję za wkład, za pracę, za aktywność i życzę wielu sukcesów.

Jak podkreśla dyrektor Krystyna Brinkiewicz, rozwój szkoły nie byłby możliwy, bez wsparcia organu założycielskiego, czyli Powiatu Elbląskiego

– Powiat na oświatę wydaje jedną trzecią budżetu i cieszę się, że oddaje pieniądze w ręce dobrych gospodarzy – stwierdził starosta Maciej Romanowski. – Wielki szacunek należy się pani dyrektor, że udaje się jej realizować tak trudne przedsięwzięcia. I jak znam panią dyrektor nie jest to jej ostatnie słowo. Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym to piękna, mała, elitarna, dumna szkoła – stwierdził elbląski starosta.

Słowa Macieja Romanomwskiego potwierdził Wizytator z Centrum Edukacji Artystycznej do Spraw Szkół Plastycznych

– Ta szkoła, mimo bardzo krótkiej historii, znajduje się na wyraźnym szczycie wśród naszych  98 szkół plastycznych w kraju – mówił Włodzimierz Gorzelańczyk.

Przy okazji zauważył, że Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym jest również jedyną placówką zlokalizowaną… na wsi.

– To szkoła, która w tak szybkim tempie awansowała, że wybudowanie tego pawilonu to nic wobec tego, co osiągnęli jej nauczyciele i uczniowie – dodał wizytator.

Po zakończeniu części oficjalnej pani dyrektor zaprosiła zebranych do zwiedzania obiektu i zapoznania się z wystawą prac absolwentów i uczniów Liceum. Otwarcie nowych pracowni uświetniła instalacja artystyczna „Polowanie”, dzieło ucznia klasy czwartej Dawida Jasińskiego. Niezwykłym przeżyciem dla gości był również udział w happeningu przygotowanym przez uczniów pierwszej klasy.

Dziękujemy gościom za przybycie, mediom za relacje fotograficzne.

 portelelblag.net,  dziennikelblaski, telewizjaelblaska

 Ewa Wechterowicz 

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80

Zadanie: Rozbudowa budynku pracowni artystycznych Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Rozbudowa budynku pracowni artystycznych – prace dobiegają końca

        

Już niebawem uczniowie Liceum Plastycznego będą mogli korzystać z nowopowstałych pracowni: rzeźby, grafik warsztatowych oraz  nowych mediów. Dotychczasowa pracownia rzeźby zostanie natomiast przystosowana do zajęć projektowania graficznego. Pracownie zostaną oddane do użytku przed końcem grudnia. W styczniu nastąpi wyposażenie pracowni w niezbędne pomoce dydaktyczne oraz meble szkolne a zaraz po feriach  odbędą się pierwsze zajęcia. Modernizacji uległ również teren za dobudowaną częścią budynku. Wybudowano  nowy zbiornik ścieków oraz drogę dojazdową  wraz z bramą wjazdową od ulicy Topazowej.

Realizacja zadania znacznie poprawi komfort nauki i pracy, umożliwi dostęp do nowoczesnych narzędzi edukacyjnych oraz stworzy przestrzeń do  artystycznych działań.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80

Zadanie „Rozbudowa budynku pracowni artystycznych w Liceum Plastycznym  w Gronowie Górnym” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ruszamy z pracami – Rozbudowa budynku pracowni artystycznych

Ruszyły prace rozbudowy budynku pracowni artystycznych. Na końcowy efet bedziemy      musieli poczekac do grudnia. Czas jednak szybko płynie i już na koniec roku 2015 bedziemy  przenosić wyposażenie do nowych pracowni a w styczniu pierwsze zajęcia. trzymamy kciuki    za sprawny proces budowlany.

Wyniki naboru wniosków do programu Infrastruktura szkolnictwa artystycznego pomyślny dla naszej szkoły – będzie rozbudowa!

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach priorytetu: Rozwój infrastruktury kultury – Infrastruktura szkolnictwa artystycznego, którego celem jest zapewnienie optymalnych warunków dla procesu kształcenia artystycznego poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury szkół, placówek i uczelni artystycznych.

Nasz wniosek na rozbudowę pracowni artystycznych został oceniony pozytywnie i uzyskał dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł. Powiat Elbląski będący organem prowadzącym szkoły zapewnił wkład własny. Oznacza to rozpoczęcie prac  budowlanych wiosną tego roku. Zakończenie przewiduje się na koniec grudnia.

W ramach zadania powstaną trzy nowe pracownie artystyczne: warsztatowych technik graficznych, rzeźby oraz nowych mediów.

Zadanie jest niezwykle istotne dla rozwoju szkoły albowiem w tym roku kończymy projekt z POKL: Umiem–Pracuję–Projektuję. Wyposażenie do realizacji zajęć dodatkowych z sitodruku zakupione w ramach projektu za ponad 100 tys zł znajduje się obecnie w wynajmowanym pomieszczeniu w Elblągu. Po rozbudowie pracownia technik graficznych będzie dysponowała zatem dodatkowym wyposażeniem, a tym samym zaoferuje nowe możliwości dla uczniów. Cieszymy się również z powstania dużej pracowni rzeźby. Stworzymy  uczniom warunki do realizacji śmiałych i odważnych projektów, szczególnie jeśli chodzi o prace aneksowe.Dotychczasowa pracownia rzeźby zostanie przeznaczona na zajęcia projektowania graficznego.Trzecie planowane pomieszczenie to sala warsztatowa, które może być nazwane również „galerią jednego projektu”. Będzie miejscem dla projektów „site specific”, czyli sporządzanych dla tego konkretnego miejsca. Pomieszczenie, które przyjmie formę galerii typu „white cube”, będzie przestrzenią do prezentacji prac z zakresu nowych mediów – instalacji, prac video, animacji itp. Będzie również warsztatem prac architektonicznych – projektowania i dekonstrukcji przestrzeni, a także tworzenia murali. Służyć będzie do realizacji zadań interdyscyplinarnych.

Rozbudowa 

Otwarcie pracowni multimedialnej

Otwarcie pracowni multimedialnejTen rok szkolny młodzież Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym rozpoczęła otwarciem nowej pracowni komputerowej. Profesjonalny sprzęt, oprócz zastosowań czysto informatycznych będzie służył na zajęciach z technik graficznych, reklamy wizualnej, podstawach projektowania i kompozycji. Pomoże również w obróbce zdjęć i filmów. W ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Elbląskiego Wyposażenie pracowni multimedialnej Liceum Plastycznego zakupiono niezbędne wyposażenie do pracowni multimedialnej: zestawy komputerowe, oprogramowanie oraz niezbędny osprzęt: serwer, drukarkę, projektor, tablety. Wymiana komputerów pozwoli młodzieży przede wszystkim pracować z nowoczesnymi programami graficznymi, wykorzystując wysokiej klasy urządzenia multimedialne. Uroczystego otwarcia pracowni dokokanali: Maciej Romanowski – wicestarosta elbląski oraz Barbara Koniecko- zastępująca dyrektora szkoły.

Dofinansowano ze srodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Otwarcie pracowni multimedialnej 2   Otwarcie pracowni multimedialnej 3

Nowy projekt – nowe możliwości

Nowy projekt – nowe możliwościJuż od przyszłego roku szkolnego nauczyciele i uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym będą mogli pracować w jeszcze lepszych warunkach. W ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wyposażenie pracowni multimedialnej Liceum Plastycznego zostanie zakupione niezbędne wyposażenie do pracowni multimedialnej, w której odbywają się zajęcia z: podstaw projektowania i kompozycji, podstaw fotografii i filmu oraz specjalizacji artystycznych: reklama wizualna i techniki graficzne. W ramach zadania zostaną zakupione zestawy komputerowe, oprogramowanie oraz niezbędny do działania pracowni osprzęt: serwer, drukarka, projektor, tablety. Wymiana sprzętu pozwoli przede wszystkim młodzieży pracować z nowoczesnymi programami graficznymi, wykorzystując wysokiej klasy urządzenia multimedialne.

Działania w ramach MKIDN

Już od tego roku szkolnego 2009/2010 uczniowie naszej szkoły będą mogli korzystać z nowych pracowni.

Projekt „Adaptacja budynku gospodarczego na pracownie artystyczne” uzyskał pozytywną akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zostanie sfinansowany ze środków Ministra i Powiatu Elbląskiego.

Realizacja celu jakim jest adaptacja budynku gospodarczego na pracownie artystyczne pozwoli na:
zapewnienie wysokiej jakości kształcenia artystycznego,
zapewnienie dogodniejszych warunki rozwoju młodzieży,
zwiększenie liczby uczniów Liceum Plastycznym i dokonywania naboru od roku 2009/2010 do dwóch klas pierwszych,
kształcenie dla młodzieży z powiatu elbląskiego i braniewskiego,
rozszerzenie oferty edukacyjnej, kulturalnej poprzez udostępnienie pracowni artystycznych dla mieszkańców Gminy Elbląg oraz gmin sąsiadujących.
Obecny budynek posiada ciekawe detale architektoniczne w postaci gzymsów, łukowych nadproży. Zdecydowano również o szczególnym wyeksponowaniu drewnianej więźby dachowej. Zachowane zostaną walory architektoniczne budynku.

W wyniku realizacji zadania powstaną: pracownia rysunku i malarstwa, rzeźby oraz technik graficznych.

Zdjęcia z etapów poszczególnych prac:

adaptacja budynku gospodarczego

adaptacja budynku gospodarczego

adaptacja budynku gospodarczego

adaptacja budynku gospodarczego

15.01.2010 odbyło sie uroczyste otwarcie pracowni artystycznych w Liceum Plastycznym w Zespole Szkół w Gronowie Górnym.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał Starosta Elbląski Sławomir Jezierski oraz Dyrektor Zespołu Szkól Krystyna Brinkiewicz. Adaptacja budynku gospodarczego zakończyła się 30 grudnia 2009 roku i była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Elbląskiego. Uczniowie korzystają z pracowni już od 4 stycznia. Na uroczystość otwarcia przygotowali wystawę swoich prac z rysunku, malarstwa, rzeźby, technik graficznych oraz podstaw projektowania i kompozycji, reklamy wizualnej.

Galeria

Minister Kultury w Liceum Plastycznym

Minister Kultury w Liceum PlastycznymZ pewnością należy powiedzieć, że już wielkim sukcesem jest wizyta ministra w szkole.Ten szczególny dzień zarówno nauczyciele, jak i uczniowie zapamiętają na długi czas. 22 lutego Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym zaszczycił swoją obecności minister kultury Piotr Żuchowski. Wizyta zaplanowana była z racji zakończenia realizacji projektu „Adaptacja budynku gospodarczego na pracownie artystyczne”. Przedsięwzięcie sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Elbląskiego zachwyca nie tylko pięknym i funkcjonalnym wykończeniem. Klimat, jaki tam panuje, pozwala młodzieży się twórczo rozwijać. Należy wziąć pod uwagę słowa ministra, który docenił świetny dobór kadry pedagogicznej i z dużym zainteresowanie obejrzał prace uczniów. Wysoki poziom artystyczny pozwala nam w dalszym ciągu równie ciężko pracować. Pan minister życzył sukcesów w przeprowadzeniu młodzieży przez meandry wiedzy, a uczniom wyrozumiałych i ambitnych nauczycieli.

Wizyta miała artystyczny i poetycki charakter. Uczniowie zaprosili ministra na spotkanie autorskie uczennicy I klasy Karoliny Baszuro.Minister Kultury w Liceum Plastycznym 2 Jest to niewątpliwie nawiązanie do wieczoru, który odbył się z udziałem młodej poetki 12 lutego w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu w ramach Elbląskiej Sceny Literackiej.

Po ciepłych i przyjaznych słowach została przedstawiona koncepcja architektoniczna dalszej rozbudowy Liceum Plastycznego. W planach jest między innymi stworzenie atelier fotograficznego, nowych pracowni artystycznych oraz internatu dla uczniów szkoły. Myślę, że i szkoła, i Pan Minister Piotr Żuchowski, i Starosta Elbląski mogą być zadowoleni ze spotkania. Mam również nadzieję, że zawiązana nić współpracy będzie się dalej rozwijać.

Uroczyste otwarcie pracowni artystycznych w Liceum Plastycznym

15.01.2010 odbyło sie uroczyste otwarcie pracowni artystycznych w Liceum Plastycznym w Zespole Szkól w Gronowie Górnym. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał Starosta Elbląski Sławomir Jezierski oraz Dyrektor Zespołu Szkól Krystyna Brinkiewicz. Adaptacja budynku gospodarczego zakończyła się 30 grudnia 2009 roku i była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Elbląskiego. Uczniowie korzystają z pracowni już od 4 stycznia. Na uroczystość otwarcia przygotowali wystawę swoich prac z rysunku, malarstwa, rzeźby, technik graficznych oraz podstaw projektowania i kompozycji, reklamy wizualnej.