Noc Bibliotek

Znajdźmy wspólny język to hasło tegorocznej V ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która odbyła się 4 października w Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.
Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia instalacji przygotowanych przez uczniów ze specjalizacji realizacje intermedialne. Te wieloelementowe artystyczne produkcje stały się pretekstem do dyskusji na tematy związane z komunikacją międzyludzką oraz ogromną jej rolą w życiu człowieka. Na zakończenie tej części programu wszyscy uczestnicy Nocy Bibliotek stworzyli performance -wieżę z książek, która stała się symbolem pojednawczego dialogu.
Kolejnym punktem programu było wspólne obejrzenie filmu, a po jego emisji, uczniowie wcielili się w rolę detektywów i próbowali rozszyfrować tajemnicze hasło GHG. Śledczy, łącząc tropy, doszli po nitce do kłębka. Ustalili, że Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Dzięki grom skojarzeniowym, zagadkom matematycznym, logicznym, graficznym  i słownym uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia tego polskiego pisarza.
Czas zaplanowany na Noc Bibliotek minął bardzo szybko. Uczniowie z niechęcią wracali do domu, obiecując, że w następnym roku z wielką przyjemnością kolejny raz wezmą udział w tym wydarzeniu.

„W tym roku nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, dlatego w poprzedni piątek grupa najodważniejszych uczniów , zdecydowała się spotkać ze sobą (i nauczycielami) w bibliotece. Spotkanie rozpoczęliśmy obejrzeniem instalacji przygotowanych przez uczniów ze specjalizacji intermedia (elementem zaskoczenia był również udział w zaplanowanych przez nich performansie). Schodząc po schodach do biblioteki oraz oglądając umieszczone w przejściu instalacje, usiedliśmy wreszcie wygodnie i wśród licznych smakołyków, zaczęliśmy oglądać film. Projekcję przerwał nam jednak dostawca pizzy ( niecodzienna sytuacja w szkole), co wszystkich bardzo ucieszyło. Wszyscy tłumnie udaliśmy się do sali języka polskiego, by tam zajadając pizzę, grać w wisielca. Kolejnym punktem programu była gra „detektywistyczna” w bibliotece. Po nitce do kłębka zespoły znalazły rozwiązanie zagadki przygotowanej przez nauczycieli.”

  Barbara Borysewicz