Noc w bibliotece

09.10.2020 roku w bibliotece Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym w ramach    VI ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek” odbyła się inauguracja tego wydarzenia pod hasłem „Klimat na czytanie”. Tego wieczoru było u nas bardzo klimatycznie…”Nic nie było takie, jakim się wydawało”.

Uczniowie przeobrazili przestrzeń biblioteczną w magiczne miejsce przypominające świat wyobrażony w „Alicji w Krainie Czarów”. Sami również wcielili się w postaci z tejże powieści i zorganizowali przedstawienie – improwizację artystyczną, która oficjalnie otworzyła nasze przedsięwzięcie.

Tuż po nastrojowym i urokliwym widowisku teatralnym podjęliśmy tematy związane ze zmianami klimatycznymi, zagrożeniami dla atmosfery oraz sposobami ich zapobiegania. Omówiliśmy trend „Zero Waste, wypracowaliśmy rozwiązania, które lezą w zasięgu naszej ręki, aby chronić zasoby naturalne, które mamy. Zwieńczeniem tych dyskusji i wymiany poglądów było szycie własnej ekotorby- zgodnie z filozofią Zero Waste – daliśmy drugie życie używanym już ubraniom. Niektórzy z nas po raz pierwszy zasiedli przed maszyną do szycia. Nie zabrakło także gier i zabaw literackich- uczniowie tworzyli ekologiczne czarne wiersze.  Spotkanie uczciliśmy własnoręcznie wyciskanym sokiem z zebranych jabłek rosnących na jabłoniach przy naszej szkole. To była prawdziwa uczta dla ciała i ducha.