PROMOTING ART

Słowacja to czwarte z państw biorących udział w projekcie Promoting Art, przy wsparciu programu Unii Europejskiej „Erasmus+”. Spotkanie odbyło się  w miejscowości Levice w „Stredná Umelecká Škola Ladislava Bielika”. Uczestniczyło w nim 5 reprezentantów Polski z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym  oraz uczniowie i nauczyciele z krajów partnerskich: Portugalii, Estonii, Łotwy, Bułgarii. Nasi gospodarze Słowacy zorganizowali tydzień pełen wrażeń i warsztatów. Zapraszamy do przeczytania relacji naszych uczennic z wizyty.
„Szkoła plastyczna w Levicach podzielona jest na dwa budynki, pierwszy jest starszy i przeznaczony bardziej do przedmiotów ogólnych, niemniej znajduje się tam pracownia rzeźby w drewnie, w drugim, nowym budynku są już przedmioty typowo plastyczne. Spędziliśmy tam dwa pierwsze dni, warsztaty były interesujace, jednak za dużo czasu było im poświęcone, bo pod koniec nie mieliśmy już co robić. Bardzo ciekawe były warsztaty z filcowania, co było dla nas nowością i jeszcze nigdy tego nie robiłyśmy, równie ciekawy był batik i monotypia, poznaliśmy nowe techniki, które możemy wykorzystywać na naszej dalszej artystycznej drodze. Kolejne dni były poświęcone na wycieczki do Brhlovce, Banskiej Štiavnicy i Bratysławy. Zobaczyliśmy mała kamienna wieś, urokliwe miasteczko w górach oraz klimatyczną stolicę. Zwiedziliśmy muzea górnicze oraz galerie sztuki, gdzie mogliśmy podziwiać prace słowackich artystów, przeszliśmy się uliczkami bratysławskiego starego miasta, które tętniły życiem i były pełne turystów. Ostatni dzień poświęcony był na wystawę prac, które zrobiliśmy na warsztatach oraz prezentacje swojego kraju. Potem mieliśmy czas wolny i ostatnie chwile z rodzinami. Słowacja jest bardzo przyjaznym krajem, pełnym uprzejmych i pozytywnych ludzi, wszyscy bardzo starali się i dbali o to, abyśmy czuli się u nich dobrze i miło wspominali ten wyjazd. Jest tam odrobinę cieplej niż w Polsce, ale wizualnie nie różni się jakoś bardzo, Polska jest jednak bardziej nowoczesna i europejska. Dużym ułatwieniem dla nas było to, ze nasze języki są bardzo podobne, należy jednak uważać co się mówi, bo niektóre słowa mają zupełnie inne znaczenie i możemy na przykład wyjść na wulgarnych lub kogoś urazić. Bardzo cieszę się, że mogłam poznać tych wspaniałych ludzi i mam ogromną nadzieje, że jeszcze kiedyś ich spotkam. Jesteśmy bardzo zadowolone z wyjazdu i chętnie tam kiedyś wrócimy.”
Julia Adamczyk, Natalia Życzkowaka,
Barbara Braczkowska  i  Natalia Życzkowska
20.09.18r. Odbyła się prezentacja, celem której było przybliżenie uczniom Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym jednego z wyjazdów, organizowanego w ramach projektu Erasmus +.  Agata Charuk i Ada Gronek opowiadały o swoich przygodach w Bułgarii, do której pojechały w czerwcu. Młodsze klasy z zaciekawieniem słuchały o atrakcjach i miejscach odwiedzonych przez dziewczyny. Prezentacja wzbogacona była dużą ilością zdjęć, pozwalających choć trochę poznać Bułgarię. Mamy nadzieję, że takich wyjazdów będzie więcej, szczególnie, że na twarzach naszych kolegów i koleżanek pojawił się cień zainteresowania i ochota, na wzięcie udziału w projekcie.

Promoting Art – Festival młodych

05-12-2017
Promoting Art - wizyta partnerów

Za nami kolejne wydarzenia z programu Erasmus+. W ramach projektu „Promoting Art” uczniowie naszej szkoły oraz mieszkańcy Elbląga mogli uczestniczyć w Festiwalu Sztuki, który łączył działania z różnych dziedzin artystycznych.  Zachęcamy do przeczytania zamieszczonych poniżej relacji uczestniczek projektu, uczennic klasy I.

Poniedziałek, 20.11.2017

Pierwszy dzień wymiany odbył się w naszej szkole. Wszyscy zebrali się o godzinie 9:00, aby zwiedzić pracownie Liceum Plastycznego. Zaplanowaliśmy również zabawę, polegającą na zapoznaniu się z nowymi słówkami w różnych językach. Następnie odbyły  się prezentacje poszczególnych krajów. Każda delegacja opowiedziała pokrótce o sobie i opisała, jak wygląda nauka w ich szkołach. Kolejnym zadaniem była degustacja potraw z danych krajów. Mogliśmy poznać tradycyjne przysmaki aż z 5 państw.

Wtorek, 21.11.2017

Drugi dzień wymiany spędziliśmy w Sopocie i Gdańsku. O godzinie 8:00 wyjechaliśmy pociągiem do Malborka, a stamtąd do Sopotu. Pierwszym celem wycieczki był Sopocki Dom Aukcyjny. Mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących wystawionych na licytacji prac artystów. Następnie udaliśmy się do Państwowej Galerii Sztuki, gdzie mogliśmy podziwiać wiele pięknych obrazów oraz rzeźb. Około godziny 13:00 mieliśmy przerwę na lunch. O godzinie 16:00 natomiast udaliśmy się do Gdańska na zwiedzanie Starego Miasta.

Środa, 22.11.17

Tego dnia mieliśmy szansę uczestniczyć  w festiwalu sztuki. Uczniowie Erasmus + zebrali się w teatrze, by móc podziwiać przedpremierowe dekoracje i rekwizyty do spektaklu pt. „Dziewczynka z zapałkami” stworzone przez panią Izabelę Toroniewicz. Następnie w ratuszu odbyły się warsztaty z literatury angielskiej prowadzone przez Arco van leperena. W tym wydarzeniu mieli szansę brać udział nie tylko uczestnicy Erasmusa, ale także reszta uczniów naszego liceum. Na warsztatach dowiedzieliśmy się, czym jest poezja oraz jak łatwo można ją tworzyć. Uczniowie wykazali się swoją kreatywnością i duszą poetycką, tworząc krótkie wiersze po angielsku. Również w ratuszu wykład poprowadziła pani Paulina Łuczak ze swoją prezentacją „Art In the Region”. Przedstawiła nam najważniejsze budowle okolic, rodzaje architektury oraz krótko opowiedziała ich historię. Wszystko tłumaczyła pani Asia Jastrzębska. Wieczorem uczniowie Liceum Plastycznego oraz uczestnicy Erasmus+ zebrali się w Galerii El na warsztaty muzyczne Soundlab. Panowie pokazali nam, jak w prosty sposób przy użyciu aplikacji można stworzyć własne dźwięki oraz muzykę.

Czwartek, 23.11.17

To drugi dzień Art Festival, w którym mogły wziąć udział osoby z wymiany, cała szkoła oraz mieszkańcy Elbląg. Dzień rozpoczął się od warsztatów w Bibliotece Elbląskiej na Starym Mieście. Dotyczyły one scenografii, a prowadziła je Izabela Toroniewicz. Powiedziała nam o wielu ciekawych sztuczkach teatralnych oraz przedstawiła, jak wyglądają przygotowania do wystawienia spektaklu. Następne warsztaty dotyczyły filmu;  prowadził je Grzegorz Styczeń. Zaprezentował nam swoje materiały i opowiedział, jak zaczęła się jego historia z filmem.

Na koniec dnia wszyscy zebraliśmy się w klubie „Mjazzga” z okazji Young Artists Review. Mogliśmy podziwiać młodych, utalentowanych uczniów i miło spędzić czas w swoim towarzystwie. Koniec imprezy zakończył występ zespołu Blind Box.

Piątek, 24.11.2017

Piątek był ostatnim dniem wymiany. Wszyscy zebraliśmy się o godzinie 9:00 w Starostwie Powiatowym, gdzie odbyło się spotkanie ze Starostą Elbląskim, Panem Maciejem Romanowskim. Opowiedział nam o walorach turystycznych i gospodarczych naszego powiatu. Dowiedzieliśmy się też o jego położeniu i charakterystyce. W godzinach 11:00-13:00 udaliśmy się do Teatru im. Aleksandra Sewruka, aby oglądać scenografię do spektaklu „Dziewczynka z zapałkami”. Po tym pożegnaliśmy gości ze Słowacji, a sami udaliśmy się do Muzeum Archeologiczno – Historycznego, gdzie mogliśmy obejrzeć film dokumentalny o Elblągu i podziwiać wystawę. Był to ostatni cel wymiany, który zrealizowaliśmy. Cały tydzień możemy podsumować jako udany – z niecierpliwością czekamy na wyjazdy do krajów partnerskich.

Ewelina Kozłowska, Magdalena Chmielewska, klasa I

    

Wizyta partnerów projektu „Promoting Art”

W dniach 24-26 października 2017 w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym spotkali się partnerzy projektu Promoting Art, współfinansowanego w ramach programu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne.

Partnerstwo tworzy 6 szkół z Polski, Słowacji, Łotwy, Estonii, Bułgarii i Portugalii. Projekt skupia się na przygotowaniu uczniów szkół plastycznych lub szkół średnich z klasami artystycznymi do zawodu artysty oraz promowaniu sztuki wśród mieszkańców naszych miast. Uczniowie mogą rozwijać swoją pasję, a dodatkowo projekt pomaga im rozumieć potrzeby, wymagania i zasady rządzące obecnym rynkiem pracy. Muszą wiedzieć, w jaki sposób promować swoją sztukę, aby móc ją sprzedać lub zdobyć zatrudnienie. Współczesny artysta powinien znać historię sztuki oraz różne techniki artystyczne – te obecne i z przeszłości, powinien być twórczy, gotowy do eksperymentowania i wiedzieć, co chce robić. Oprócz tego potrzebna mu znajomość języków, żeby móc sprzedawać swoją twórczość za granicą. Tego wszystkiego młody artysta będzie mógł się uczyć w naszym projekcie. Natomiast mieszkańcy miast partnerskich będą mieli możliwość obcować ze sztuką w czasie licznych wystaw, happeningów lub festiwalu sztuki oraz warsztatów organizowanych przez nasze szkoły.

W czasie dwóch lat projektu zaplanowanych jest wiele spotkań nauczycieli i uczniów. Tym razem w Polsce 9 pedagogów ze szkół partnerskich pracowało nad dokumentacją projektu. To pierwsze spotkanie było konieczne, aby dopracować wszystkie główne założenia projektu i szczegółowo omówić najbliższe zadania i organizację przyjazdu uczniów w listopadzie 2017. Ponadto omówiliśmy szczegóły Festiwalu Sztuki w Elblągu, który organizuje nasza szkoła. Wyłoniliśmy laureata międzynarodowego konkursu na logo projektu – wygrała Andreia Araújo. Rozmawialiśmy również o wdrażaniu projektu i metodach popularyzowania jego rezultatów, między innymi poprzez stworzenie strony internetowej. Spotkanie było długie, ale za to twórcze i owocne. Podczas konferencji zaplanowaliśmy działania na najbliższe 2 lata wytężonej pracy.

W tym krótkim czasie jednak zdołaliśmy pokazać naszym gościom odrobinę naszego wspaniałego dziedzictwa kulturowego. Pojechaliśmy na wycieczkę do Gdańska, gdzie partnerzy zobaczyli Starówkę, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu i Solidarności. Z naszych lokalnych elbląskich zabytków najbardziej podobała im się Galeria El z wystawą Igora Przybylskiego „Pekaesy” i Ryszarda Tomczyka „Nadmiar Istnienia”, Katedra Świętego Mikołaja i wizyta w muzeum. Zobaczyli tam film holograficzny o naszej historii, który wywarł na nich niesamowite wrażenie.

Spotkanie było bardzo udane, zarówno pod względem wytężonej pracy jak i rozwoju kulturalnego, poznania Polski i jej obyczajów. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd uczniów i dalsze wyzwania.

Joanna Jastrzębska

Rozpoczynamy nowy projekt: „Promoting Art”

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu Erasmus+ poinformowała o zakończeniu oceny wniosków złożonych w ramach sektora Edukacja szkolna –  akcja KA219, w roku 2017.  Nasz wniosek został zatwierdzony do realizacji. Kwota dofinansowania przyznana na realizację całego projektu wynosi 148310 euro, w tym dla dla naszej szkoły 32 260,00 euro. Już w październiku pierwsze działania: odwiedzą nas nasi partnerzy ze szkół artystycznych ze Słowacji, Portugalii, Estonii, Bułgarii i Łotwy. W listopadzie organizujemy Festiwal Sztuki. Będzie się działo!

Szkoły biorące udział w projekcie:

Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym – koordynator projektu – Polska

Pärnu Kunstikool – Estonia

Dimitar Talev Secondary School – Bulgaria

Stredna umelecka skola Ladislava Bielika – Slovakia

Escola de Moda do Porto – Portugal

Salgales pamatskola – Latvia