reAKTYWACJA FORMY

reaktywacja formyW dniach 10-12 czerwca został zrealizowany projekt pod nazwą reAKTYWACJA FORMY. Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym wraz z CS Galerią El zaprosiło do uczestnictwa ekipy z Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni, Zespołu Szkół Nr 18 z Zabrza i uczniów z gronowskiego liceum.

Założeniem, ideą projektu była próba reinterpretacji lub reidentyfikacji czy też komentarza FORM PRZESTRZENNYCH znajdujących się na terenie Elbląga. Każda z ekip realizowała przygotowany wcześniej pomysł. Za pomocą różnych mediów, posługując się różnymi materiałami, powstały trzy różne realizacje.
Galeria

Ekipa Zespołu Szkół Plastycznych z Gdyni w składzie: Agnieszka Beczyczko, Joanna Kurowska, Karol Nastuniak i nauczyciel Igor Duszyński zrealizowała na terenie dziedzińca Galerii El swoją własną formę przestrzenną. Pomysł pod tytułem „Rozmiar ma znaczenie” zakładał budowę formy przewyższającej swoimi rozmiarami, wysokością istniejące już FORMY.

Ekipa Zespołu Szkół Nr 18 z Zabrza czyli Barbara Pandel, Aleksandra Kalbarczyk, Joanna Rzegota i nauczycielka Beata Wosińska wzięły na warsztat dobrze znaną FORMĘ Lecha Kunka przed budynkiem PKO, na Pl. Słowiańskim. Za pomocą niestandardowego materiału jakim są taśmy magnetofonowe dziewczyny wciągnęły gotową już FORMĘ we własną koncepcję przestrzenną. Zwróciły na nowo uwagę elblążan na dobrze znaną realizację. Przykuły uwagę przechodniów na nowo.

Uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym: Paula Świtek, Konrad Dydziński, Ania Michalak i Michał Ciekot przeprowadzili swego rodzaju „akcję promocyjną” FORM PRZESTRZENNYCH. Przygotowali ulotki „promujące” i zrealizowali video, które jest ciekawym komentarzem w kwestii świadomości mieszkańców Elbląga w temacie FORM PRZESTRZENNYCH.
reAKTYWACJA FORMY była projektem, który stawiał na pomysły, koncepcję, wspólna pracę, spotkanie twórcze a nie na efekt końcowy, fizyczną realizację, fizyczną pozostałość. Trzy dni wspólnej pracy, dyskusji i dobrej zabawy miały być nawiązaniem do twórczego klimatu, który towarzyszył twórcom podczas Biennale Form Przestrzennych.

Młodzież ze szkół plastycznych mogła poznać historię CS Galerii EL, zapoznać się z koncepcją Otwartej Galerii, uczestniczyć w warsztatach dźwiękowych organizowanych przez SoundLab, nauczyć się podstaw montażu video.
Po reAKTYWACJI FORMY 2011 pozostała bogata dokumentacja fotograficzna, materiały video i miłe wspomnienia. Cel został zrealizowany!

Serdeczne podziękowania dla dyrektora CS Galerii EL Jarosława Denisiuka za przyjęcie uczestników, wsparcie merytoryczne i dobre słowo. Marcie Karaś za wykład o historii Galerii, ekipie SoundLab w składzie Maciej Olewniczak, Mariusz Owczarek i Rafał Wawrzyk za pokaz i warsztaty dźwiękowe, Piotrowi Grdeniowi za pomoc w montażu video i pomoc techniczną.

Wielkie dzięki dla uczestników projektu i dla wszystkich, którzy wspierali realizację reAKTYWACJI FORMY 2011.

Janusz Kozak