Street Art

Artyści ulicy

artyści ulicy1Już po raz trzeci Liceum Plastyczne w Gronowie street15Górnym, Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Stowarzyszenie „Jantar” pokazali sztukę uliczną zarówno naszym gościom, jak i mieszkańcom Elbląga. Tradycyjnie trzydniowa impreza plenerowa odbyła się w dniach 1 – 3 maja.

Głównym założeniem imprezy jest promocja różnych dziedzin sztuki poprzez wyjście z nią do ludzi, „na ulice”. W Street art udział wzięło kilkadziesiąt osób zajmujących się sztuką ulicy czy też graffiti. Oprócz uczniów Liceum Plastycznego spotkać można było zaproszonych w ramach projektu Commenius gości ze szkół w Hiszpanii: Colegio Marista „La Merced-Fuensanta” (Murcia), Francji: College Bernard de Ventadour(Limoges), Anglii: Ysgol Uwchradd Tregaron (Tregaron) oraz Rosji: Szkoła Artystyczna miasta Kaliningrad.

artyści ulicy2

Pod kierunkiem Aleksandry Matulewicz została pomalowana ściana w parku przy ulicy Mickiewicza. Uczniowie wraz z Romą Jaruszewską na Placu Konstytucji rysowali kredą na chodnikach „Iluzje”. Te prace podziwialismy przez cały Street art. Natomiast do 2 maja uczniowie z Januszem Kozakiem zaprezentowali nam „vlepki” na przystankach autobusowych i tramwajowych przy ul. Grota Roweckiego, 1 Maja oraz na Placu Słowiańskim. Oprócz sztuki malarsko-rysunkowej spotkaliśmy się z teatrem ulicy w wykonaniu grupy teatralnej „Skrupcie się” pod kierunkiem Edyty Machul oraz wysłuchaliśmy koncertów w plenerze w parku przy ulicy Mickiewicza i w Klubokawiarni Staróvka w wykonaniu MF Cutz’a i Roks’a street- połączenie nu-beats, glitch hopu, b-more, dubstepu. W Kinie Światowid mogliśmy obejrzeć film „Wyjście przez sklep z pamiątkami”.

artyści ulicy3

I tak po raz kolejny w celu artystycznego wyżycia się i ubarwienia nieco szarej rzeczywistości uczniowie Liceum Plastycznego i zaproszeni z zagranicy goście tworzyli murale, iluzje czy vlepki. Kilogramy materiałów plastycznych, powstałe małe i duże dzieła mówią same za siebie i choć pogoda artystów ulicy nie rozpieszczała, dzielnie tworzyli.
Street Art. – odsłona druga

street art odsłona drugaCentrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym oraz Stowarzyszenie „Jantar” po raz drugi organizują akcję artystyczną pod nazwą „Street Art w Elblągu”. Odbędzie się ona od 1 do 3 maja.
W wydarzeniu wezmą udział artyści z Polski i zagranicy, którzy profesjonalnie zajmują się takimi dziedzinami sztuki, jak street art i graffiti. Uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym wezmą udział w działaniach z malarstwa 'Muralach’, tworzeniu w rzeźbie, oraz w akcji „Żywe obrazy” – połączenia historii sztuki i teatru.
Wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w sztuce ulicznej, organizatorzy proszą o przesłanie swojego portfolio w formie projektów bądź dokumentacji działań artystycznych do 25 kwietnia drogą elektroniczną na adres: sekretariat@swiatowid.elblag.pl. Uczestnikom akcji zapewniamy nocleg, wyżywienie, materiały do tworzenia oraz przestrzeń twórczą.

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
oraz Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Ulice są nasze!

ulice są nasze 1Majowy weekend już za nami. Jedni odpoczywali, drudzy może nadrabiali zaległości, dscf6663a jeszcze innym upłynął w Elblągu pod znakiem sztuki ulicznej. Kilkudziesięciu artystów z całej Polski zdobiło szare i ponure mury miasta, dając im kolorowe „nowe życie”. Ponad piećdziesięciu młodych ludzi pod okiem nauczycieli, instruktorów zmieniali nasz sposób patrzenia na miasto, sztukę i otaczającą rzeczywistość.ulice są nasze 2

Oprócz adaptowania dużych przestrzeni muru na potrzeby sztuki ulicy tegoroczna, druga już edycja Street Art wzbogacona została o edukacyjną grę miejską, której uczestnicy podążali śladami elbląskich form przestrzennych, a także o happeningi. Młodzi aktorzy z grup teatralnych Skrupcie się i Deja vu – działających w CSE Światowid – zorganizowali Strajk przeciwko nudzie i szarzyźnie.

ulice są nasze 3

Nowością tej edycji były akcje artystyczne, pn. „Żywe obrazy” oraz „Iluzje” przygotowane przez uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Nad ich pracą czuwali historyk sztuki Filip Gawliński oraz artystka Roma Jaruszewska. Prace młodych artystów oglądać można w parku przy ulicach Mickiewicza i Żeromskiego a także w okolicach fontanny przy ul. 1 Maja.

Twórcza majówka!

To była już druga edycja akcji artystycznej pn. Street Art w Elblągu. od 1-3 maja można było obserwować poczynania Artystów w wielu elbląskich zakątkach miasta. Do Elbląga przyjechali Artyści z paru miast między innymi z: Gdańska, Warszawy, Poznania, Radomia, Rypina. W wydarzeniu wzięli udział również mieszkańcy Elbląga i uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Malowaliśmy na ścianach i chodnikach, rzeźbiliśmy w parku formę z murowanych cegieł, odtwarzaliśmy obrazy z 2D na 3D, robiliśmy happeningi oraz artystyczne zdjęcia. Efekty pracy można zobaczyć w parku przy ulicy A.Mickiewicza i przy fontannie na ulicy 1 Maja oraz na fotografiach, które służa jako dokumentacja powstałych tymczasowych relizacji.
Następny Street Art już za rok!
Organizatorami Street Artu jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym oraz Stowarzyszenie „Jantar”.
Uczestników ubrała marka Cropp.