Teki Elbląskie

Elbląg w grafice – grafika w Elblągu

Elbląg w grafice – grafika w Elblągu17 listopada w Ratuszu Staromiejskim odbyła się kolejna wystawa uczniów naszego Liceum. Zaprezentowanych zostało 25 wspaniałych i dojrzałych grafik pt.: „Współczesny Elbląg w grafice – Teki Elbląskie – I zbiór grafik Starego Miasta”. Pomysłodawcą i opiekunem uczniów, wykonujących prace w różnych technikach (linoryt, sucha igła), był pan Janusz Kozak.

Podczas wernisażu na ręce pani wiceprezydent przekazano dwadzieścia tek z dwudziestoma grafikami każda, przedstawiającymi elbląską starówkę. „Cieszymy się każdym sukcesem i jesteśmy dumni z faktu, że w taki sposób możemy promować miasto Elbląg”, tymi słowami pani Grażyna Kluge otworzyła wystawę. Prace zrobiły ogromne wrażenie na przybyłych gościach, którzy z zachwytem przyglądali się każdej kompozycji. Miejmy nadzieję, że kolejne wystawy odniosą równie wielki sukces. Panu Kozakowi gratulujemy pomysłu, a uczniom Liceum Plastycznego życzymy kolejnych sukcesów.

Natalia Owczarek kl. IV

„Współczesny Elbląg w grafice – Teki Elbląskie – I zbiór grafik Starego Miasta” to projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie na RzeczElbląg w grafice – grafika w Elblągu Rozwoju Szkoły przy wsparciu finansowym prezydenta miasta Elbląga. To także doskonała okazja do pokazywania, ale także i recepcji sztuki. Dwadzieścia tekgrafik na stałe wpisze się w krajobraz miasta nie tylko artystyczny, ale przede wszystkim medialny. Te dzieła uczniów Liceum Plastycznego są doskonałą promocją zarówno szkoły, jak i miasta. Nie ma bowiem nic piękniejszego od pokazywania sztuki wartościowej w swojej prostocie i wspaniałej w uchwyconej chwili czy wrażeniu.

Wernisaż „Tek Elbląskich” przyciągnął 17 listopada do Ratusza Staromiejskiego rzeszę ludzi, których łączyło przede wszystkim umiłowanie Elbląga i pewien pietyzm w odbiorze Starego Miasta. Grafiki uczniów tworzone w różnych technikach z odmiennych punktów wiedzenia bronią się same. Najzwyczajniej po prostu szlachetnością.

Dominika Lewicka-Klucznik

Galeria

Projekt dofinansowany przez Prezydenta Miasta Elbląga w ramach zadania „Wsparcie projektów artystycznych wzbogacających życie kulturalne elbląskiej Starówki, organizowanych podczas wakacji, w ramach Elbląskiego Lata Kulturalnego”

„Współczesny Elbląg w grafice – Teki Elbląskie – I zbiór grafik Starego Miasta”

Współczesny ElblągZapraszamy na wernisaż 17 listopada 2011 o godzinie 18.00 w Ratuszu Staromiejskim.

Celem projektu było stworzenie 20 tek graficznych, zawierających 20 grafik wykonanych w różnych technikach, których wspólnym tematem jest elbląska starówka. Powstało ogółem około 30 prac graficznych, w takich technikach jak linoryt, drzeworyt, czy sucha igła. Do tek wybrano 20, a na wystawę 25 prac. Najważniejsza (istotą projektu jest nie tylko elbląska starówka, to jak ją widzą uczniowie Liceum Plastycznego) jest grafika jako taka, jako medium, język, którym autorzy prac posługują się z coraz większą biegłością, czego dowodem są teki i wystawa, która towarzyszy przekazaniu tek na ręce przedstawicieli władz miasta Elbląga.
Janusz Kozak_2011

Teki Elbląskie

Wkrótce uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym rozpoczną pracę na elbląskiej Starówce. Uczestnicy projektuTeki ElbląskieWspółczesny Elbląg w grafice. Teki Elbląskie – I zbiór współczesnych grafik Starego Miasta dokumentować będą architekturę Starego Miasta poprzez fotografie, szkice oraz tradycyjne techniki graficzne.

Unikatowe grafiki, przygotowane metodami niepowielanymi, tworzyć będą tzw. Teki Elbląskie – zbiór najlepszych prac, które zostaną przygotowane do wystawy w Ratuszu Staromiejskim. Te wartościowe prace artystyczne przedstawią współczesny Elbląg, architekturę Starego Miasta – od kamieniczek i obiektów sakralnych prze współczesne budownictwo i pejzaż miejski. Zarówno młodzież, jak i mieszkańcy miasta na pewno docenią uchwycone piękno i unikatowość tego miejsca.

Prace powstałe w 2011 będą pierwszym zbiorem współczesnych grafik.

Z pewnością doczekają się kontynuacji, która pokaże, jak bardzo zmienia się przestrzeń wokół nas.

Projekt dofinansowany przez Prezydenta Miasta Elbląga w ramach zadania Wspieranie projektów artystycznych wzbogacających życie kulturalne elbląskiej Starówki, organizowanych podczas wakacji, w ramach Elbląskiego Lata Kulturalnego.