Maraton 26h

Umiłowanie tworzenia jest…. zaraźliwe

umiłowanie tworzeniaI tak po raz trzeci miłośnicy tworzenia w różnych aspektach tego słowa postanowili poświęcić swój cenny czas nie na spanie, nie na dyskotekę czy spotkanie z przyjaciółmi, ale… na prawdziwe artystyczne szaleństwo. Z racjonalnego bowiem punktu widzenia 26 godzin bezustannego ścierania się z różnymi dziedzinami sztuki nie ma wielkiego sensu…. Ale racjonaliści w nocy śpią… a młodzi zapaleńcy tworzą.

Z roku na rok maraton rozrasta się nie tylko geograficznie (około 120 uczestników z Elbląga, Pasłęka, Tolkmicka, Dzierzgonia, Młynar, Ostródy, Olsztyna, Mrągowa, Lidzbarka Warmińskiego, Kiwit, Warkał, Czaplinka, Dobrego, Starogardu Gdańskiego, Nowego Dworu Gdańskiego oraz Gdańska) ale przede wszystkim w rozmaitości działań, jakie są uczestnikom proponowane. I tak oprócz tradycyjnych już rysunku, malarstwa czy rzeźby doskonałą materią artystycznego spełnienia stały się fotografia, taniec, teatr, film czy literatura. Nie zabrakło trochę teorii z zakresu historii sztuki i co najważniejsze bardzo dobrej zabawy. W całym przecież artystycznym szale chodzi o rozwijanie siebie i swoich talentów, uczenie się czegoś nowego poprzez obcowanie z nowymi dziedzinami sztuki i kontakt z innymi „zapaleńcami”. Przecież umiłowanie tworzenia jest…. zaraźliwe.

Maraton Artystyczny 2011- III edycja

maratonLubisz stawiać przed sobą nowe wyzwania, a do tego masz artystyczną duszę?

Teraz masz doskonałą okazję, aby sprawdzić swoje siły i wykorzystać talent twórczy. Już po raz trzeci Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zapraszają do wzięcia udziału w Maratonie Artystycznym 2011.

Maraton rozpocznie się 22 stycznia o godzinie 8.00, zakończy 23 stycznia o godzinie 10.00.

W Maratonie mogą wziąć udział wszyscy, zarówno ci, którzy mają już za sobą pierwsze przygody ze sztuką, jak i początkujący. Oferta obejmuje szeroką gamę atrakcji artystycznych oraz twórczą atmosferę.

Można będzie tworzyć w dziedzinach takich jak: rysunek, malarstwo, rzeźba, grafika użytkowa, witraż, fotografia. Nie zabraknie także działań teatralnych, pokazów filmu i kącika poetyckiego a także zajęć tanecznych. Do działań artystycznych będą pobudzali nauczyciele Liceum Plastycznego oraz instruktorzy CSE Światowid. maraton artystyczny 2011

Wstęp: 10 zł (płatne na miejscu przy rejestracji). Każdy uczestnik otrzyma koszulkę, na której będzie mógł samodzielnie wykonać nadruk.

Organizatorzy zapewniają:
– materiały plastyczne,
– posiłki i napoje,
– przestrzeń twórczą.

maraton artystyczny 2011

Wszystkich, którzy chcą dołączyć do maratończyków, prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do 7 stycznia 2011roku (włącznie). Zgłoszenia należy dokonać wysyłając wypełnioną kartę zgłoszeniową na adres mailowy: swiatowid@swiatowid.elblag.pl lub poprzez dostarczenie karty zgłoszeniowej do 7 stycznia 2011 r. do sekretariatu CSE „Światowid”, Pl. K. Jagiellończyka 1, 82-300 Elbląg, pok. 31. Sekretariat jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.

Street Art – odsłona druga

street art odsłona drugaCentrumSpotkań Europejskich „Światowid”, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym oraz Stowarzyszenie „Jantar” po raz drugi organizują akcję artystyczną pod nazwą „Street Art w Elblągu”. Odbędzie się ona od 1 do 3 maja.
W wydarzeniu wezmą udział artyści z Polski i zagranicy, którzy profesjonalnie zajmują się takimi dziedzinami sztuki, jak street art i graffiti. Uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym wezmą udział w działaniach z malarstwa 'Muralach’, tworzeniu w rzeźbie, oraz w akcji „Żywe obrazy” – połączenia historii sztuki i teatru.
Wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w sztuce ulicznej, organizatorzy proszą o przesłanie swojego portfolio w formie projektów bądź dokumentacji działań artystycznych do 25 kwietnia drogą elektroniczną na adres: sekretariat@swiatowid.elblag.pl. Uczestnikom akcji zapewniamy nocleg, wyżywienie, materiały do tworzenia oraz przestrzeń twórczą.

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Urzędu Miejskiego w Elblągu.

26-godzinny Maraton Artystyczny – ZAKOŃCZONY

26 -godzinny Maraton ArtystycznyW niedzielę, 17 stycznia, o godzinie 10.00 zakończył się 26 -godzinny Maraton Artystyczny. Dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe, amatorzy i profesjonaliści tworzyli w dziedzinach rysunku, malarstwa, witrażu, rzeźby, ceramiki, fotografii, grafiki warsztatowej, pisali poezję, uczestniczyli w warsztatach teatralnych, działaniach tanecznych i pokazach filmowych. To było 26 godzin wypełnionych wrażeniami.

Założeniem maratonu było wytrwanie 26 godzin w procesie twórczym (został pobity rekord ubiegłorocznego maratonu – 25 godzin) oraz stworzenie wartościowych prac, które w połowie lutego będą prezentowane na wystawie w Galerii Nobilis w „Światowidzie”.

Jednak oprócz twórczości plastycznej, uczestnicy i goście tej edycji maratonu mogli wziąć udział w maratonie filmowym, który 26 -godzinny Maraton Artystycznyrozpoczął się w sobotę o godzinie 22.00. W kinie „Światowid” można było obejrzeć pokaz filmów z poprzednich edycji Europejskiego Festiwalu Fabuły, Dokumentu i Reklamy, Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych oraz Festiwalu Grand OFF – Światowych Nagród Filmowych Niezależnych, Krakowskiego Festiwalu Filmowego i innych off’owych przeglądów dla amatorów i młodych twórców.

– Do 5.00 rano cały czas gościliśmy na sali ponad 50 osób – mówi Natalia Klonowska, kierownik kina „Światowid”. – Kinowy maraton był otwarty dla wszystkich elblążan, ale był również oddechem dla maratończyków, którzy kreatywnie spędzali czas także poza salą sportową.

Zgodnie z zapowiedziami był też „kącik dla poetów i wierszokletów” – od godziny 19.00, inspirowani przez poetę i dziennikarza Jarosława Grabarczyka, uczestnicy tworzyli krótkie formy literackie.

Teatralnie do działania pobudzała maratończyków Edyta Machul.

– Działania teatralne miały być dobrym antidotum na senność, która w środku nocy dawała się we znaki uczestnikom maratonu – mówi Edyta Machul, instruktor teatralny w CSE „Światowid”. – Działaliśmy, integrowaliśmy się i pobudzaliśmy… także do myślenia.

O kondycję maratończyków dbali również instruktorzy tańca: Małgorzata Wiczenbach, Patrycja Dyrmo, Piotr Beńko oraz Marek Kucharczyk. Wszystkie działania w ramach tegorocznego spotkania artystów uwieczniała na zdjęciach liczna grupa fotografów-uczestników.

W Maratonie Artystycznym udział wzięła także firma Pujan, której pracownicy tworzyli witraż z Kubusiem Puchatkiem. – Dziś, 18 stycznia obchodzimy Dzień Kubusia Puchatka, który świętują głównie dzieci w szkołach i przedszkolach, ale przecież bohater książek Milne’a ma wielką rzeszę fanów także wśród dorosłych. Widocznie są wśród nich także artyści z Pujana – mówią organizatorzy.

Warto dodać, że do tegorocznych maratończyków dołączyli także dziennikarze elbląskich mediów oraz Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Jacek Protas.- Od kilku lat w Dzień Dziennikarza organizujemy wyjazd do Kadyn i spotkania z różnymi technikami plastycznymi – mówi Justyna Kozłowska-Dyrla, rzecznik „Światowida”. – Skoro więc redaktorom nie jest obca twórczość plastyczna postanowiliśmy przyłączyć się do Maratonu Artystycznego. Była to także okazja do pokazania naszych nowych pracowni – witrażu, fusingu, rzeźby i grafiki.

Dziennikarze wykonywali witraże oraz próbowali stworzyć coś na kształt ekslibrisów, czyli wykonanych w technice graficznej, ozdobnych stylizowanych inicjałów. Wykonania dwóch witraży podjął się także marszałek województwa Pan Jacek Protas.

– Wraz z małżonką odwiedził pracujących dziennikarzy, złożył noworoczne życzenia, założył koszulkę uczestników maratonu i rozpoczął pracę – mówi Justyna Kozłowska-Dyrla. – Sprawdził nawet skuteczność zakupionych maszyn do cięcia szkła. Przypomnę, że nowe pracownie powstały ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Galeria