Z ołówkiem w muzeum

Drugi wernisaż prac

drugi wernisaż pracW sobotę 14 stycznia w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu odbył się wieczór przedpremierowy spektaklu „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” połączony z wernisażem prac uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Zgromadzone obrazy to efekt projektu „Z ołówkiem w Muzeum” realizowanego na rzecz uczniów przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szkoły i dofinasowanego przez Fudację PZU i Fundację BZWBK. I choć wielu z naszych gości miało problemy z połączeniem tych dwóch różnych środków wyrazu, jakimi są teatr i sztuki plastyczne, odpowiadaliśmy, że każda forma atywności twórczej wymaga szleństwa, niezgody na świat i poszukiwania własnej drogi. Trochę ich jest także w pracach tworzonych przez uczniów. Przedstawione obrazy to bowiem arcydzieła malarstwa polskiego i światowego, zarówno współczesnego, jak i dawnego. To przekrój przez style, epoki oraz sposoby obrazowania rzeczywistości. Młodzież wywiązała się z zadania znakomicie, a efekty ich pracy możemy podziwiać w foyer Dużej Sceny Teatru do końca stycznia… a może nawet jeszcze dłużej.

Galeria

bzwbk   pzu

Wernisaż – Człowiecze szaleństwa w twórczości

człowiecze szaleństwa w twórczościWernisaż wystawy „Człowiecze szaleństwo w twórczości” to prace uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, będące efektem realizacji projektu „Z ołówkiem w Muzeum” dofinansowanego ze środków Fundacji PZU, Fundacji BZWBK oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szkoły. Powstałe obrazy zainspirowane zostały wyjazdem uczniów do Muzeum Malarstwa i Galerii Zachęta w Warszawie. Kopie zachwycają starannością wizji artystycznej, przybliżają nam arcydzieła malarstwa światowego od czasów antycznych do współczesności. Ten przekrój czasowy to ewolucja postaw twórczych artystów i zmieniającego się postrzegania artystów i świata przez sztukę.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym i promującym najnowszą premierę Teatru. Pierwsza premiera w tym roku – „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”. Najlepszy czeski dramat wydany w 2001 roku. Filmowa adaptacja wyróżniona sześcioma nominacjami do prestiżowej nagrody Czeskiego Lwa w 2005 roku. Sztuka oklaskiwana w teatrach na całym świecie. Hit sceniczny współczesnego dramaturga Petra Zelenki.

Absurdalna pogoń bohaterów za szczęściem. Indiańskie rytuały, nietypowe formy uwodzenia, szalone pomysły erotyczne. Wszystko z ogromnym poczuciem humoru.

Zapraszamy na szaloną tragikomedię przeznaczoną wyłącznie dla widzów dorosłych.

Po raz pierwszy w Elblągu Katarzyna Deszcz w roli reżysera.

Tomasz Walczak
Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblagu

Pierwszy wernisaż „Ołówka”

pierwszy wernisaż OłówkaPieszczotliwie nazywamy już zadania realizowane w ramach projektu „Z ołówkiem w Muzeum – wyjazd uczniów Liceum Plastycznego do Muzeum i Galerii w Warszawie” po prostu „ołówkiem”. Od kilku tygodni towarzyszą nam zmagania z tworzeniem kopii, szkiców, czy organizowaniem wystawy. Emocji i ciężkiej pracy nie brakowało, ale efekty są zadziwiające. Pracownia rysunku i malarstwa zamieniła się kilka dni temu w prawdziwą galerię sztuki z najlepszymi i najbardziej cenionymi arcydziełami malarstwa europejskiego. To prawdziwa uczta dla oka i duszy. Poziom wykonania kopii jest naprawdę zadziwiający. Zaproszeni goście z nieukrywaną przyjemnością delektowali się sztuką wielką. Uczniom, nauczycielom, organizatorom wystawy po prostu chapeau bas. A już wkrótce wernisaż prac w Elblągu, na który już dziś Państwa zapraszam.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU i Fundacji BZWBK

Galeria

Z Ołówkiem w Muzeum

Z ołówkiem w muzeumJednym z głównych założeń Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym jest rozwijanie pasji i zainteresowań młodzieży związanych ze sztuką i obecnością w szeroko pojętej kulturze. Wychodząc z założenia, że tych umiejętności należy uczniów nauczyć, zaprosiliśmy ich do realizacji projektu „Z ołówkiem w Muzeum – wyjazd uczniów Liceum Plastycznego do Muzeum i Galerii Zachęta w Warszawie”. Zadanie dofinansowane przez Fundację PZU i Fundację BZWBK zakłada przede wszystkim kontakt ze sztuką wysoką, spotkanie z dziełami wielkich mistrzów, jak również z pracami artystów współczesnych.
11 października udało się nam zrealizować pierwszą część projektu. Uczniowie pod okiem nauczycieli rysunku i malarstwa, rzeźby i historii sztuki zapoznali się ze zbiorami Muzeum kolekcji Porczyńskich oraz ćwiczyli z instruktorami w czasie warsztatów w Galerii Zachęta. Należy podkreślić, że ten bezpośredni kontakt z twórczością był dla nich inspirujący zarówno poprzez obcowanie z dziełami z pracowni Rubensa czy Caravaggio, czy z obrazem Gersona, jak i wędrówka po różnych spojrzeniach na Indie. Wyjazd był pracowity i bardzo owocny. W głowach młodzieży jest już wiele pomysłów na prace, które przeniosą Muzeum Malarstwa i Galerię Zachęta do Elbląga. W ramach projektu uczniowie będą teraz szkicować i malować te dzieła, które najbardziej zapadły im w pamięci. Efekty tych starań będziemy mogli podziwiać już niebawem na dwóch wystawach w Gronowie Górnym i w Elblągu. Już teraz serdecznie Państwa zapraszam na kontakt ze sztuką wielką z perspektywy młodych adeptów malarstwa.

Projekt dofinansowany ze środków Fundacji PZU oraz Fundacji BZWBK.

bzwbk   pzu
 

Z OŁÓWKIEM W MUZEUM – WYJAZD UCZNIÓW LICEUM PLASTYCZNEGO W GRONOWIE GÓRNYM DO GALERII I MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE

W projekcie wezmą udział uczniowie 3 i 4 klasy Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym pod okiem historyka sztuki i nauczycieli przedmiotów artystycznych. Poprzez cykl zajęć z historii sztuki uczniowie zostaną wprowadzeni w materię projektu. Zobaczą z jak ważnym dla polskiej kultury dziedzictwem będą mieli do czynienia. 48 uczniów wyjedzie do Warszawy w celu bezpośredniego kontaktu ze sztuką wysoką. Uczniowie nie tylko obejrzą wystawy stałe proponowane w Galerii Sztuki Zachęta i Muzeum Narodowym w Warszawie, ale pod okiem doświadczonych historyków sztuki odbędą lekcje z zakresu interpretacji i analizy dzieł malarskich, ich odniesienia do konkretnych epok historycznych, układów społecznych czy wartości religijnych, jakie niosły ze sobą czasy, w których dane dzieła powstawały.

W trakcie wyjazdu uczniom zostanie zapewniony autokar, opieka nauczycieli- artystów oraz obiad. W Muzeum Narodowym uczniowie poświęcą także zaś na szkicowanie wybranego dzieła bądź malarskiego, bądź graficznego. W tym celu uczniowie otrzymają szkicowniki, zestaw 6 ołówków i gumki chlebowe. Przetworzą w ten sposób znane dzieło sztuki na formę bardziej użytkową, co pozwoli także zorganizować wystawę prac uczniów – spacer po muzeum oczami młodego człowieka. Będzie to także lekcją historii sztuki i kultury dla klasy I Liceum Plastycznego. Prace zostaną oprawione i odpowiednio wyeksponowane. Po powrocie z Warszawy uczniowie pod okiem nauczycieli malarstwa stworzą reprodukcje najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych dla polskiej kultury prac malarskich. Będą one stanowiły przeniesienie dziedzictwa, które można podziwiać w Muzeum Narodowym na grunt małej społeczności lokalnej. Umożliwią mieszkańcom wsi Gronowo Górne, a później mieszkańcom Elbląga kontakt ze sztuką wysoką. Na wystawę zostaną zaproszeni także rodzice, mieszkańcy okolicznych wsi Gminy Elbląg, amatorzy sztuki i przyjaciele szkoły. Spacer po Muzeum Narodowym w Warszawie zaprezentowany przez młodzież będzie wspaniała okazją do bezpośredniego kontaktu ze sztuką wysoką. Najlepsze prace zostaną zeskanowane i umieszczone na stronie internetowej szkoły, co stanowić będzie wirtualną historią sztuki dla szerokiego grona odbiorców.

Projekt dofinansowany ze środków Fundacji PZU i Fundacji BZWBK.

bzwbk    pzu