SZKOLNA WYSTAWA POPLENEROWA W CENTRUM SZTUKI GALERIA EL

   Kolejny plener dla klasy III naszego Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym odbył się we Fromborku. To historyczne, warmińskie miasteczko portowe nad Zalewem Wiślanym, na skraju Wysoczyzny Elbląskiej, słynne z Mikołaja Kopernika, który spędził tu ponad 30 lat aktywnego życia. Okazały Zespół Katedralny na wzgórzu górującym nad okolicą, jest miejscem jego pochówku. Jednak poza sezonem miasto świeci pustkami i wszystkie zabytkowe atrakcje, również port aż proszą się o zainteresowanie. Świetne miejsce na plener, zwłaszcza, że Schronisko Młodzieżowe, w którym mieszkaliśmy mieści się w starej kanonii Świętego Piotra, otoczonej starodrzewiem, z widokiem na Wzgórze Katedralne. Pogoda dopisała a Gospodarze zapewnili nam godziwe, bezpieczne warunki zakwaterowania i dobre jedzenie. Wśród uczestników pleneru szybko zapanowała twórcza atmosfera. Pracowali przeważnie w grupach. Wydaje się, że cel jakim jest nawiązanie tej szczególnej relacji w oddaleniu od codziennych obowiązków i ról społecznych, został osiągnięty. Ważne, że każdy z uczestników zrobił postęp lub przekroczył pewien próg świadomości, wynikający z nieprzerywanej przez kilka dni pracy, co w warunkach szkolnych jest nieosiągalne. Powstały ciekawe obrazy, inne niż na zajęciach, inspirowane nie tylko miejscową architekturą, ale również pejzażem naturalnym.

Wystawa poplenerowa odbędzie się w „Laboratorium” Centrum Sztuki Galeria EL. Wernisaż w czwartek 8 listopada o 18-tej.

ZAPRASZAMY

Zbigniew Chrostek i Janusz Kozak – opiekunowie pleneru

oraz Uczestnicy – Autorzy prac