Warsztaty z rysunku

24 maja gościliśmy w naszym Liceum Plastycznym pana Jerzego Mierzwiaka, który poprowadził dla naszych uczniów warsztaty z rysunku.

Jerzy Mierzwiak – nauczyciel Rysunku i Malarstwa w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Warszawie. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Jarosławiu i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. To aktywny artysta wypowiadający się w wielu dziedzinach, takich jak: grafika, malarstwo, rzeźba czy architektura. Do jego najbardziej znanych realizacji należą: identyfikacja graficzna studia koncertowego Polskiego Radia S 1 im. Witolda Lutosławskiego i Pomnik Krzyż Papieski na Placu Piłsudskiego w Warszawie (współautorstwo).

Jako nauczyciel pracuje już od ponad 30 lat. Był również wykładowcą akademickim. Jest współautorem programu nauczania Rysunku i Malarstwa w szkołach plastycznych i ekspertem do spraw awansu zawodowego nauczycieli.

W naszej szkole Jerzy Mierzwiak poprowadził warsztaty rysunkowe dla wybranej grupy młodzieży z klas: I, II i III. Zadanie na format 100 x 100 cm polegające na przetransponowaniu niewielkiego fragmentu realnej rzeczywistości w kompozycję niezależną. To jedno z tych zadań, które w naturalny sposób pomagają oderwać się od narracyjnego myślenia, zwracając baczniejszą uwagę na uniwersalne, abstrakcyjne elementy kompozycji plastycznej.

Ciekawe zadanie, ciekawe prace i bardzo interesujące spotkanie.

Zbigniew Chrostek