Szlakiem Dziedzictwa Narodowego

Uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych mieli możliwość skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Poznaj Polskę” uruchomionego w Ramach Polskiego Ładu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, aby ruszyć szlakiem dziedzictwa narodowego na południe Polski – do Krakowa.

To były bardzo intensywne 3 dni zwiedzania i doświadczania kultury, sztuki oraz historii. Pierwszym celem turystycznym była Kopalnia Soli w Wieliczce. Tam, uczniowie, oprócz poznania historii największego i najstarszego zakładu wydobycia soli, podziwiali piękne rzeźby oraz pomieszczenia rzeźbione i wykonywane w soli. Następnego dnia niemalże od rana do wieczora uczniowie zwiedzali Kraków. Na długiej liście atrakcji turystycznych pojawiły się: Kopiec Kościuszki – tam oprócz zbiorów eksponatów, instalacje artystyczne upamiętniające ważne wydarzenia historyczne z życia Kościuszki oraz kluczowe momenty historyczne dla dziejów Polski . Następnie Wzgórze Wawelskie, a tam: Katedrę Wawelską – miejsce spoczynku Królów Polski, perła polskiej architektury. Szczególna niespodzianka dla naszych uczniów była wystawa czasowa Zbigniewa Beksińskiego w Ogrodach Wawelskich.

Nasi uczniowie zwiedzili historyczny zespół miasta, tj. Stare Miasto, Plac Matejki, Pomnik Grunwaldzki, Barbakan, Bramę Floriańska, Rynek Krakowski, Wieżę Ratuszową, Bazylikę Mariacką, a także Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Szczególne wrażenie na naszych uczniach wywarło zwiedzanie Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie mogli na żywo podziwiać i studiować piękno płócien, znanym ich dotychczas z kart podręcznika historii sztuki.

Tę historyczno-kulturalną ucztę zwieńczyło zwiedzanie Zamku na Pieskowej Skale- tam nasi uczniowie oprócz nietuzinkowej architektury, mogli podziwiać eksponaty- suknie, meble, obrazy, przedmioty użytku codziennego z różnych epok historycznych.

Podróże kształcą i uczą, a niezapomniane wrażenia i wspomnienia zostaną z naszymi uczniami przez długi czas.