Narodowe Czytanie

W poniedziałek, 5 września, w Liceum Sztuk Plastycznych odbyła się akcja Narodowego Czytania zbioru poezji Adama Mickiewicza Ballady i romanse. W wydarzeniu wzięli udział: dyrektor szkoły, nauczyciele, uczniowie oraz gość specjalny – Bogumiła Salmonowicz, prezes Stowarzyszenia Alternatywni, organizator wielu wydarzeń kulturalnych, w tym cyklicznie odbywającego się w Elblągu Ogólnopolskiego Festiwalu Literatury Wielorzecze.

Bogumiła Salmonowicz odczytała manifest polskiego romantyzmu, balladę Romantyczność, a następnie zaznajomiła społeczność szkolną z autorskimi tekstami poetyckimi nigdzie dotąd niepublikowanymi – wierszem Alarmy (dedykowanym Anecie Kamińskiej) oraz tryptykiem Mea culpa, Teraz stoję obok, Kiedyś. Zaprosiła także uczniów oraz nauczycieli na Ogólnopolski Festiwal Literatury Wielorzecze, który odbędzie się w Elblągu w dniach 23-25 września.

Następnie uczniowie odczytali ballady Adama Mickiewicza – Świteziankę, Panią Twardowską i Rybkę.  To był magiczny czas. Wspólnie mogliśmy przeżywać słowo czytane, poznawać utwory silnie osadzone w realiach historycznych i lokalnych, doświadczać aury tajemniczości i grozy oraz patrzeć na czyny bohaterów wartościowane przez siły przyrody.