PLENER GRAFICZNY – „ŚLADAMI KOPERNIKA”

#FundacjaPZU #bliskoludzi #kultura #historia #edukacja

W poniedziałek, 18.09.2023, chętni uczniowie po spełnieniu wymagań rekrutacyjnych, ruszyli w ślad za Kopernikiem celem poszukiwań inspiracji do twórczego działania.

Przed nimi 5 dni intensywnego doświadczania historii, magii miejsca i poznawania postaci o rysie renesansowym – Mikołaju Koperniku, Kanoniku Warmińskim, twórcy teorii heliocentrycznej, człowieku wielu talentów. m.in. kartograficznym, ekonomicznym oraz zielarskim.

Z okazji 550 rocznicy urodzin tejże wybitnej osobowości przy wsparciu Fundacji PZU, która dofinansowała nasze twórcze przedsięwzięcie, nasi uczniowie mogli skorzystać z szeregu atrakcji- inspiracji we Fromborku.

Pierwszy dzień był bardzo intensywny. Mimo, że wstaliśmy o 5 rano, mieliśmy zapał i chęć zwiedzać i inspirować się aż do późnego wieczora. Naszym celem było zwiedzanie Wzgórza Katedralnego, miejsca gdzie Mikołaj Kopernik mieszkał i prowadził swoje obserwacje.

Podziwialiśmy panoramę z Wieży Radziejowskiego, inspirowaliśmy się wystawą malarstwa i ceramiki oraz rysunku satyrycznego traktującego o Mikołaju Koperniku.

Następnie zwiedzaliśmy Archikatedrę, odwiedziliśmy Grób Mikołaja Kopernika, Skarbiec, a nawet poddasze katedry. Szczególne wrażenie wywarł na nas pokaz gry organowej, gdyż oprócz doświadczania pięknych melodii i dźwięków, mogliśmy obserwować pracę, grę organisty.

Kolejnym punktem na liście naszych inspiracji był Gmach Główny, czyli Muzeum Mikołaja Kopernika- tam zwiedzaliśmy wystawę poświęconą życiu i działaniom astronoma. Nie mogliśmy również przeoczyć pokazu filmu edukacyjnego w Planetarium.

Zachód słońca podziwialiśmy we Fromborku z molo i rozkoszowaliśmy się pięknymi widokami.

Przed nami jeszcze Dawny Pałac Biskupi (Szpital) oraz Park Astronomiczny w Planetarium.

Zebraliśmy moc inspiracji, a przed nami mnóstwo pracy.

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU