„Dni otwarte” Pracowni Konserwatorskich Muzeum Zamkowego w Malborku

W poniedziałek, 4 marca chętni uczniowie klas I, II,III oraz IV z opiekunami wzięli udział w „dniach otwartych” Pracowni Konserwatorskich Muzeum Zamkowego w Malborku.

Uczniowie mieli szansę zwiedzić obecne pracownie konserwatorskie oraz bliżej poznać proces naprawy zabytków. Pani Jolanta Ratuszna oprowadziła nas, w roli kierownika pracowni, i przedstawiła nam pozostałych specjalistów.

Pani Agnieszka Ruszkowska zaprezentowała nam pracę przy konserwacji malarstwa. Mogliśmy zobaczyć sprzęt, który badawczo wspiera pracę oraz na żywo przyjrzeć się częściom polichromowanej rzeźby przed i po konserwacji.

Pani Karolina Trojanowska opowiedziała o konserwacji ceramiki. Pokazała masy plastyczne, w których pracuje, zwróciła naszą uwagę na to, jak  konserwator ingeruje w obiekt w  procesie “naprawiania” rzeczy.

W najbliższym czasie nastąpi otwarcie nowych pomieszczeń do prac konserwatorskich na Zamku, mamy nadzieję na kolejne spotkanie właśnie tam.

Młodzież miała okazję odwiedzić także Wielki Refektarz oraz stałą wystawę zbrojowni malborskiej wraz z oprowadzeniem przez Pana dr Daniela Goska. Różnorodność miejsca, bogactwo historyczne, ale także ogromna wiedza oprowadzającego to zapadające w pamięć doświadczenie poznawcze.

Dodatkowo Pan Paweł Pronobis oraz Pani Annie Karabin zapoznali uczniów z metodyką profilaktyki konserwatorskiej – w jaki sposób eksponaty chronione są przed wpływem czynników zewnętrznych, jeszcze przed tym zanim trafiają do renowacji.

Warto mieć refleksje… bo po takim spotkaniu inaczej już się patrzy na zabytkowe przestrzenie. Bo Konserwacja to dziedzina wielowątkowa i wielozadaniowa.

Wycieczka odbyła się w ramach projektu 'Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych’.

Aleksandra Gądek
Emilia Kapłon