Projekt „WspólNoty – notatki twórcze o kulturze okolicy”

Uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym w roku szkolnym 2023/2024 zaangażowali się w projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) „WspólNoty – notatki twórcze o kulturze okolicy”.

We wrześniu 2023 r. odwiedziła nas nasza Mentorka Pani Małgorzata Minchberg Pole Sztuki , której wystąpienie zainspirowało grupkę uczniów naszej szkoły do działania. Pojawiło się wiele pomysłów, toczyły się dyskusje. Inspiracją do działania była początkowo- dziura. Dziura rozumiana wielorako, bo zaczęło się od atrybutu Pani Małgorzaty Minchberg- deski z dziurką, przez którą można było spojrzeć, następnie zahaczono o prace remontowe drogi w Gronowie Górnym po luki- dziury historyczne, aż finalnie zakończyliśmy na dziurach- lukach, przetarciach i zatarciach w pamięci.

Etap konceptualny trwał długo, ale opłaciło się!

Dzięki udziałowi w projekcie mogliśmy wziąć udział w październiku w warsztatach animacji poklatkowej pod opieką Pani Karoliny Giedrys oraz pana Marcina Majkuta. Tu poznawaliśmy „lukę” w historii miasta Elbing versus Elbląg.

Kontynuacją tychże warsztatów było grudniowe wyjście na wystawę „Oswoić miasto. Życie codzienne Elblążan w 1945-1949” organizowaną przez CSE Światowid w Elblągu.
W styczniu podczas spotkania online z naszą Mentorką mogliśmy pochwalić się gotowym pomysłem do działania- stworzeniem autorskich kolorowanek, które mają wzmacniać funkcje kognitywne u osób starszych i zapobiegać powstawaniu luk w pamięci.

Wreszcie w marcu, dokładnie 6.03.2024 r., stawiliśmy czoła lukom w pamięci, dzięki uprzejmości Pani Joanny Sudomierskiej – Pani Kierownik oraz koordynator ds. wolontariatu w Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka”.

Grupa projektowa: Bohdan Holdych, Marta Milczanowska, Oliwia Tessar, Zuzanna Pacholska, Malwina Ciborowska, Eliza Wojtanowska, Aleksandra Malewicz oraz Julia Tomczak pod opieką nauczyciela bibliotekarza przygotowała zajęcia plastyczno- ceramiczne dla zamieszkujących „Niezapominajkę” Seniorów.

Pani Joanna Sudomierska przeprowadziła krótką prelekcję o chorobach neurodegeneracyjnych typowych dla osób w starszym wieku, opowiedziała o trudnościach z jakimi chorzy muszą się mierzyć, ale także o ich pasjach i hobby.
Grupa projektowa przeprowadziła zajęcia z seniorami bezproblemowo. Wspólne lepienie w glinie, a także kolorowanie kolorowanek stało się przyczynkiem do rozmów międzypokoleniowych, poznawania siebie, kształtowania i rozwiania miękkich umiejętności społecznych- otwartości i wrażliwości na innych ludzi, także z chorobami czy problemami.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że sztuka jest ponad wszystko- ponad wiek, chorobę, czy umiejętności- liczy się proces twórczy, wspólne przebywanie w twórczości. Oprócz pięknych rzeźbek, kolorowanek oraz ujawnionych talentów plastycznych zwieńczeniem tego spotkania były uśmiechy mieszkańców DPS, a także młodzieży. Na pewni nie zapomnimy o DPS „Niezapominajce” i z chęcią tam wrócimy.
Planujemy również mini-wystawę, po wypaleniu rzeźbek, w miesiącach maj-czerwiec.