Wernisaż II Ogólnopolskiego Biennale Inspiracji- Centrum

14 listopada 2019 roku nowy budynek Liceum Sztuk Plastycznych  miał swoja premierę w roli wystawienniczej, gdzie jako podsumowanie i zwieńczenie konkursu odbył się wernisaż wystawy nagrodzonych prac II Ogólnopolskiego Biennale Inspiracji – Centrum.

Już w renesansie humaniści rozprawiali o potrzebie postawienia w centrum świata człowieka – arbitra elegancji, doskonale orientującego się w kulturze i sztuce nie tylko epoki, w której żył, ale i znającego kulturowy dorobek przeszłości.

II Ogólnopolskie Biennale Inspiracji Centrum z kolei postawiło wielu młodych artystów – estetów przed zadaniem wykonania prac, których motywem przewodnim stała się autorska, plastyczna interpretacja stosowanego w matematyce, naukach społecznych, geografii, używanego intuicyjnie w życiu codziennym, pojęcia Centrum.

Konkurs – odbywający się cyklicznie od 2012 roku – został zorganizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie przy współorganizacji Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym oraz Stowarzyszenia TalentArt. Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Elbląski Maciej Romanowski.

Z szesnastu szkół z terenu całego kraju wpłynęło niemal 200 prac malarskich. Technika i pomysły na wykonanie opus magnum licealistów były zróżnicowane. Uczniowie, w swojej pasji tworzenia, w bardzo ciekawy sposób wyrazili własne wyobrażenie CENTRUM, demonstrując ogromną inwencję twórczą i dbałość o każdy szczegół.

GRAND PRIX Michał
Widerki

 Jury w składzie: prof. Maria Targońska, prof. Maciej Świeszewski z ASP w Gdańsku oraz prof. Tomasz Milanowski z ASP w Warszawie przyznało Nagrodę GRAND PRIX w kategorii malarstwo Michałowi Widerskiemu z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu.

I miejsce otrzymały Wiktoria Łopatto i Kateryna Iermolaieva z Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, II miejsce – Małgorzata Szymańska z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu, III miejsce – Paulina Dziąba z Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym. Uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Laureatom składamy gratulacje.

Jest to wyjątkowy moment dla społeczności szkolnej Liceum Sztuk Plastycznych, gdyż – po raz pierwszy – gospodarze konkursu mają możliwość organizacji wernisażu w siedzibie szkoły, w sali wystawienniczo-edukacyjnej, dzięki zakończonej inwestycji Rozbudowa budynku pracowni artystycznych Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym – II etap, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.

Hasło przewodnie tej edycji Biennale w dużej mierze koresponduje z budowlanym zamierzeniem, gdyż nowa przestrzeń wystawiennicza stanie się centrum życia szkolnego i wspierania młodzieżowych inicjatyw.  

Więcej zdjęć