Plener rysunkowy Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie

W pięciodniowym plenerze, który odbył się na początku czerwca 2022 r. uczestniczyła reprezentacja uczniów z kl. I, II i III. Był to bardzo intensywny i pracowity czas obfitujący w estetyczne zachwyty, długie spacery oraz wartościowe korekty i wskazówki stanowiące motywację do dalszej pracy.

Rysując w plenerze mieliśmy okazję nie tylko podnieść umiejętności warsztatowe posługiwania się kompozycją i perspektywą w rysunku, ale również odczuć i ukazać w pracach niepowtarzalny klimat krakowskich skwerów i zakątków. Wypełniając szkicowniki kolejnymi pracami – obserwowaliśmy przechodniów, rejestrowaliśmy detal architektoniczny zabytkowych budowli, uważnie przyglądaliśmy się otoczeniu wychwytując interesujące elementy, które mogły stanowić wartościowe tworzywo dla prac plastycznych.

Pobyt w Krakowie obfitował również w okazje do obcowania ze wspaniałymi dziełami sztuki znajdującymi się w kolekcjach muzealnych. Twórczość dawnych mistrzów stanowiła dla uczestników wyjazdu źródło inspiracji i punkt wyjścia do artystycznego dialogu. Odwiedziliśmy między innymi: Muzeum Narodowe, Galerię Malarstwa Polskiego w Sukiennicach, Dom Jana Matejki, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Dom Józefa Mehoffera, Dom – Pracownię Tadeusza Kantora oraz Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricotekę.

Z pewnością plener pozwolił połączyć rozwój praktycznych umiejętności z odkrywaniem historii sztuki za pośrednictwem uważnego oglądu arcydzieł sztuki polskiej.

Mamy nadzieję, że zalążek umiejętności i wiedzy zdobytej w Krakowie będzie bodźcem do dalszego, indywidualnego rozwoju!