Warsztaty dla nauczycieli plastyki w szkołach podstawowych 

Liceum Sztuk Plastycznych wraz z Warmińsko- Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu zaprasza nauczycieli szkół podstawowych uczących plastyki na warsztaty: SENS SZTUK PIĘKNYCH – widzenie i zachwyt. Uczeń przy nas w cyfrowej rzeczywistości. O doświadczaniu i co z tego mamy?

Termin : 11 stycznia 2024 r. od godz. 14:00 – 15:30.

Miejsce: Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, Szafirowa12 Po raz kolejny pragniemy podzielić się z Państwem naszym doświadczeniem z zakresu warsztatu, naszej pracy z młodzieżą. Co roku kadra nauczycielska naszej szkoły uczestniczy w specjalistycznych szkoleniach, w tym także międzynarodowych, z zakresu kultury, sztuki, plastyki. Technik manualnych i cyfrowych.

Serdecznie zapraszamy Nauczycieli szkół podstawowych na spotkanie warsztatowe do naszej szkoły. 

Nasi Nauczyciele przygotowali propozycje krótkich warsztatów, które będzie można wprost zaimplementować na swoich zajęciach, bądź zaczerpnąć inspiracje do własnych pomysłów w realizacji podstawy programowej w szkole podstawowej.

Zwracamy uwagę na współczesne uwarunkowania  w nauczaniu oraz potrzeby dzieci, z zadbaniem o balans w rozwoju umiejętności manualnych i cyfrowych.

Proponujemy 4 warsztaty- każdy z nauczycieli ma do wybory dwa z pośród 4 zaproponowanych. Do zapisów i czynności formalnych służy link wygenerowany przez  W-MODN w Elblągu. 

Warsztaty odbędą się 11 stycznia 2024 roku, w godzinach od 14:00 – 15:30. Dla chętnych i dysponujących czasem proponujemy dodatkowo warsztat z  myślą i dbałością o Nauczycieli.

Ponadto, możliwy będzie również spacer po szkole w celu inspiracji, rozmów z nauczycielami. Doskonale wiemy, jak wartościowe potrafią być spotkania i rozmowy z nauczycielami, z ich wypracowanymi sposobami pracy, motywowania i angażowania uczniów. 

Warsztaty są bezpłatne. Zapewniamy materiały do warsztatów z grafiki, rzeźby i papieroplastyki. 

PROGRAM:

  1. GRAFIKA na godzinę lekcyjną; pudełko graficzne.

Warsztaty graficzne (grafika warsztatowa) – praca manualna: monotypia z matrycy żelowej, szablon, faktura, wklejanie papieru w papier, druk w druk. Prowadzący: Katarzyna Swoińska – doświadczony pedagog z 25 letnim stażem w średniej szkole plastycznej, prowadząca warsztaty graficzne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, pomysłodawca wielu nagrodzonych projektów artystycznych.

  1. Proste odlewy części ciała przy użyciu alginatu i gipsu

Praca z bezpiecznym silikonem dentystycznym. Forma silikonowa, pozytyw, negatyw, odlew gipsowy (czym są w rzeźbie). Prowadzący: Monika Walas, absolwentka ASP w Krakowie na wydziale rzeźby, pracuje w różnych materiałach rzeźbiarskich np. gips, ceramika, żywica. Uczestników prosimy o  zaopatrzenie się w ubranie robocze np. fartuszek, aby zapobiec pobrudzeniu.

  1. Warsztaty animacji poklatkowej przy użyciu smartfona

Zajęcia polegające na tworzeniu własnego filmu animowanego. Uczestnicy, podzieleni na zespoły, popracują nad fabułą, narysują bohaterów oraz scenografię, a następnie samodzielnie wykreują historię. Do zajęć niezbędne będzie zainstalowanie na smartfonie, wskazanej podczas spotkania, aplikacji do montażu animacji. Prowadzący: Małgorzata Kusyk,  specjalistka od grafiki cyfrowej, multimediów i publikacji multimedialnych, absolwentka UWM w Olsztynie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, absolwentka ASP w Warszawie na kierunku grafika multimedialna i interaktywna.

  1. „Coś z niczego”

Papieroplastyka, transfer,  mixed media, frotaż – prowadzący Agnieszka Wiśniewska, wieloletni instruktor warsztatów terapii zajęciowej w sekcji plastycznej, prowadząca warsztaty z rękodzieła, posiadająca doświadczenia w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

  1. Dodatkowo dla chętnych:

Łącząc sztukę z naturą. Warsztat dbania o siebie. Prowadzący: Marzena Żachowska – pedagożka specjalna, socjoterapeutka, kynoterapeutka, nauczycielka przyrody i biologii, terapeutka terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych, kursantka MBSR podstawowego i pogłębionego, współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Przewodników Kąpieli Leśnych, członkini zespołu Centrum Terapii Leśnej dr Katarzyny Simonienko, założycielka Leśnego Zanurzenia.

Inspirujący spacer po szkole – w poszukiwaniu pomysłu. Prowadzący Krystyna Brinkiewicz, dyrektor szkoły, Katarzyna Swoińska – kierownik sekcji artystycznej.

Uczestnik wybiera dwa warsztaty, w których chciałby uczestniczyć. W zależności od ilości chętnych na dany warsztat dostosujemy zarówno kolejność jak i wybór warsztatu.

Program:

  1. 14:00 – 14:15 Część organizacyjna, przywitanie gości. Dyrektor LSP Krystyna Brinkiewicz
  2. 14:15 – 14:45 Warsztaty cz.I
  3. 15:00 – 15:30 Warsztaty cz II

15:45 – 16:15 – warsztaty dla chętnych (nr 5)

Zgłoszenia za pomocą formularza:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScNM8cZZWVUVC0sQN3vruRgSsEns-ir_PNdQ9UYKSbZQInPcg/viewform

Zapraszamy!